Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız  #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti….. Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti…..

21-May-2019
Toplam: 1864 biyografi

2010 yilinda kaybettiklerimiz

Kategori @Genel
Dogum Tarihi 00.00.0000
Ölüm Tarihi 00.00.2010
Öleli tam 21 gün 5 ay 9 yil Olmus :(
Görüntülenme: 53
Paylaş

Biyografisi


İhsan Devrim

7 Ocak 2010

2010 yılının ilk günlerinde aramızdan ayrılan ilk isim İstanbul Şehir Tiyatrosunun yaşayan en yaşlı sanatçısı olan ve “Süper Baba” adlı dizede “Sürmeneli Dede” karakteriyle tanınan tiyatro sanatçısı İhsan Devrim oldu. Devrim 7 Ocakta, 96 yaşında sevenlerine veda etti.
—————————————
Saltuk Kaplangı

9 Ocak 2010

Bazı televizyon dizilerinde de rol alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçısı Saltuk Kaplangı (78) 9 Ocakta yaşamını yitirdi
————————

Şakir Eczacıbaşı

24 Ocak 2010

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı, duayen işadamı Şakir Eczacıbaşı (81), 24 Ocakta tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

———————–

Erdinç Dinçer

24 Ocak 2010

Bir dönemin beğeniyle izlenen yapımlarından “Bizimkiler” dizisi, bir kayıp daha verdi. Dizinin meraklı muhasebe müdürü “Ergun” karakteri Endinç Dinçer, 24 Ocakta hayata gözlerini yumdu.

——————————–
Nedim Doğan

24 Ocak 2010

Tiyatro ve sinema oyuncusu Nedim Doğan, tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu. Doğan bir süre önce kansere yakalanmıştı.
——————
Ömer Uluç

28 Ocak 2010

Ressam Ömer Uluç (79), yaklaşık 2 yıldır akciğer kanseri tedavisi görüyordu.
——————————–
Ahmet Vardar

2 Şubat 2010

Gazeteci Ahmet Vardar, kansere yenik düştü. Vardar, 73 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Gazetecilik yaşamına emniyet muhabiri olarak başlayan Ahmet Vardar, Vatan, Sabah, Zaman, Star ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan Vardar, çok sayıda ödülün de sahibiydi.
———————————–
Yılmaz Duru

2 Mart 2010

Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncu Yılmaz Duru, 2 Martta yaşama gözlerini yumdu. “Ekmek Kavgası” adlı filmle yönetmenliğe başlayan Duru, senaryo çalışmalarının yanı sıra 3 filmin müziklerine de imza attı. Altın Portakal Ödülü sahibi de olan Duru, “İnce Memed Vuruldu”, “Dövüşe Dövüşe Öldüler”, “İnce Cumali”, “Zalimler”, “Erkekler Ağlamaz” gibi filmlerin yönetmenliğini üstlendi. Duru’nun rol aldığı filmler arasında, “Çete Şeyh”, “Ahmed’in Gözdesi”, “Beni Şafakta Vurdular”, “Hancı”, “Ölmek İstiyorum”, “Gecelerin Hakimi”, “Acı Zafer” ve “Dünya Kadınla Güzel” adlı yapımlar bulunuyor.
———————–
Turhan Selçuk

11 Mart 2010

Cumhuriyet Gazetesi karikatüristi Turhan Selçuk, 88 yaşında İstanbul’da vefat etti. Türk mizahının önde gelen isimlerinden olan ve Türkiye’de mizaha yön veren karikatüristlerden biri olan Selçuk, 11 Martta aramızdan ayrıldı. Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği’nin kurucularından olan Selçuk, Akbaba, Aydede, Yön, Devrim Örneği gibi dergilerin yanı sıra Milliyet ve Akşam gibi günlük gazetelerde çalıştı. Özellikle Abdülcanbaz tiplemesi ün kazanan Selçuk’un Türkiye ve Avrupa’da birçok müzede karikatürleri sergilendi.
——————————–
Engin Yörükoğlu

23 Mart 2010

Kanser tedavisi gören, Moğollar Grubu’nun davulcusu Engin Yörükoğlu, 23 Nisan’da Bodrum’da hayatını kaybetti.
————————-
İlhan Selçuk

21 Haziran 2010

Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesinde, “çoklu organ yetmezliği” nedeniyle aramızdan ayrılan Selçuk’un cenazesi 24 Haziranda, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Aydınlar Mezarlığı’nda toprağa verildi.
—————————–

Osman Nuri Ergün

24 Ağustos 2010

Tiyatro ve sinema sanatçısı Osman Nuri Ergün (82), 24 Ağustosta yaşama veda etti. 1956 yılında ilk filmi “Şehir Yıldızları”nı yöneten Ergün, 80’in üzerinde filme yönetmen olarak imza attı. Sanatçının önemli filmleri arasında; Kurtuluş Savaşı’nı anlatan “İzmir Ateşler İçinde” (1959), Çetin Altan’ın senaryosundan uyarladığı ve Yılmaz Güney’in oynadığı “Mor Defter” (1964), “Cilalı İbo Casuslar Arasında” (1959) ve “Cilalı İbo Perili Köşkte” (1963) bulunuyor.
—————————–
Ensar Kılıç

25 Eylül 2010

Devlet Tiyatroları yönetmeni ve oyuncu Ensar Kılıç (56), aramızdan ayrıldı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun olan Kılıç, 1981 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak göreve başladı. Keçiören Belediyesi Şehir Tiyatrolarının da kuruculuğunu üstlenen Kılıç, çeşitli televizyon dizilerinde, sinema filmlerinde sanatçı ve yönetmen olarak çalıştı.

—————————-
A. Ecder Akışık

28 Eylül 2010

Devlet Tiyatroları sanatçısı A. Ecder Akışık hayatını kaybetti. 28 Eylülde yaşama veda eden sanatçı Akışık (72),1984–1988 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Sanatçı, rejisör, idareci olarak hizmet ettiği Devlet Tiyatroları’ndan 2003’te yaş haddinden emekli olan Akışık, sanatçı ve öğretmen kimliğiyle yaşamı boyunca güzel ve doğru Türkçe kullanımı ile fonetik konusunda birçok kurum ve kuruluşta dersler verdi. Akışık, radyo, televizyon ve sinemada birçok yapımda görev aldı.
————————

Arif Damar

20 Ekim 2010

Usta şair Arif Damar, hayatını kaybetti. 1985 yılında Melih Cevdet Anday ile ortak imza attığı “Yağmurlu Sokak” adlı romanı yayımlanan şair, en son Cumhuriyet gazetesinde ‘Ayın Şairi’ bölümünü hazırlıyordu.
———————
Cemal Şener

2 Kasım 2010

“2010 Hacıbektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü” sahibi araştırmacı yazar Cemal Şener, 2 Kasımda hayatını kaybetti. 1990’lı yıllarda Güneş ve Cumhuriyet gazetelerinde dizi yazılar ve köşe yazıları yazan Şener daha sonra ANT Yayınları’nı kurdu. Cem, Nefes, Şahkulu Sultan ve Karacaahmet Sultan dergilerinde yayın yöneticiliği yapan Şener, Kare ve Etik yayınlarında yayın yöneticiliği yapıyordu.

——————
Sacit Onan

12 Kasım 2010

Yönetmen, şair ve seslendirme sanatçısı Sacit Onan, İstanbul’da vefat etti. 1971 yılında açılan sınavı kazanarak TRT’de kadrolu spiker ve redaktör olarak görev alan Onan, o yılların yabancı belgesellerinden “Savaşan Dünya”, “Kaptan Cousteau” ve “İpek Yolu”, yerli yapımlardan ise “Toprak ve İnsan”, “Keçenin Teri”, “Fırat’ın Türküsü”, “Su ile Gelen Kültür”, “Karadeniz’den Çeşitlemeler” isimli yapıtlara ses verdi. Onan, “Kır Yoksullarının Türküsü”, “Madenlerin Devletleştirilmesi”, “Balyanın Taşı Toprağı Kurşun” ve “Güney Antalya Projesi-Yasak Deniz” gibi sosyal içerikli belgesellerde hem seslendiren hem de yönetmen olarak çalıştı.
————————–
Deniz Uyguner

4 Aralık 2010

Tiyatro yönetmeni ve oyuncusu Deniz Uyguner, 4 Aralıkta İstanbul’da yaşamını yitirdi. Uyguner, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatrolarında, “Figaro’nun Düğünü”,”Dünya Malı Dünyada Kalır”,”Peter Pan”, “Bir Kavuk Devrildi”, “Julius Caesar”ın da aralarında bulunduğu birçok oyunun koreografisini üstlendi. “Kafkas Tebeşir Dairesi”, “Othello”,”Deli Saraylı”, “Hamlet”, “Yaprak Dökümü” ve “Marat-Sade” gibi oyunlarda yer alan Uyguner, İstanbul Şehir Tiyatrolarının 1985 yılında yayımlanan “Şehir Tiyatroları 70. Özel Sayısı”nı hazırladı.

————————–
Mustafa Sevilen

11 Aralık 2010

Zeki Müren, Muazzez Abacı, Yıldırım Gürses, Ahmet Özhan ve Emel Sayın gibi birçok sanatçının eserlerini seslendirdiği Türk Musikisi’nin önemli isimlerinden Mustafa Sevilen (91), Çanakkale’de vefat etti.

——————
Abdurrahman Kızılay

12 Aralık 2010

Türk Halk Müziği (THK) sanatçısı Abdurrahman Kızılay (72), 12 Aralıkta solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. “Altın Hızma”, “Evlerinin Önü Boyalı Direk”, “Esmerim Güzel Esmerim” gibi türkülerin yaratıcısı, “’50 yıllık çınar” Abdurrahman Kızılay, ömrünü sanata ve Türkmenlerin tanınmasına harcamış bir sanatçıydı.
————————
ZİYA MERİÇ (10 EKİM 2010)

‘Ketenpere Ziya’ olarak tanınan tiyatro oyuncusu Ziya Meriç, Bodrum’daki evinde geçirdiği Beyin Kanaması sonucu hayatını kaybetti.
———————–
SADIK TÜRKEN ( 3 KASIM 2010)

Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi Bizimkiler dizisinde kapıcı Cafer’in kayınbiraderini canlandıran Sadık Türken’in beyin kanaması teşhisiyle tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.
——————
MİSAK TOROS (5 KASIM 2010)

Bugüne dek bir çok dizi ve sinema filminde rol alan tiyatro sanatçısı Misak Toros geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.
——————
ONUR BAYRAKTAR (26 KASIM 2010)

Tiyatro ve dizi oyuncusu Onur Bayraktar (31), Kozyatağı Kültür Merkezi’nde sahnelenen ve rol aldığı ‘Leyla’nın Evi’ adlı oyun çıkışı Balat’taki evine giderken, tutkunu olduğu motosikletiyle Üsküdar’da geçirdiği kazada yaşamını yitirdi.
———————-
KENAN ERBAŞ (27 OCAK 2010)

“Kurtlar Vadisi Irak”, “Zerda”, “Aliye”, “Bıçak Sırtı” ve “Asmalı Konak” gibi pek çok ünlü projede yönetmen yardımcısı olarak çalışan Kenan Erbaş, Macaristan’da geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti.

——————
ASLI BAŞ

Bodrum’da kaldığı tatil köyünde gece üçüncü kattaki balkondan düştüğü ileri sürülen 2003 yılı Miss Model Of The World kraliçesi Aslı Baş yaşamını yitirdi.
——————————
DENİZ GÖNENÇ SÜMER (24 AĞUSTOS 2010)

Bir virüsün yol açtığı hastalık (Sumer EBV associated LPD, sekonder hemafagositoz ) nedeniyle Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi erişkinler enfeksiyon bölümünde tedavi gören Deniz Gönenç Sümer, verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.
——————–
CEYLA GÖLCÜKLÜ ( 8 ARALIK 2010)

Eşi Shery Shahnavaz’dan aldığı boşanma tazminatı ile tanınan cemiyet hayatının ünlüm siması Ceyla Gölcüklü, 5 ay boyunca mücadele ettiği pankreas kanserine yenilerek hayatını kaybetti.

———————-

Kaynak= http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=43032&p=1&rid=4369

Yorum

Yorum

Kategori:@Genel
Yorum (1)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , |

<< Yeni Biyografi | Eski Biyografi >>
Benzer Biyografiler
“2010 yilinda kaybettiklerimiz” için 1 Yorum
  1. admin dedi ki:

    Hepsi ayri ayri degerlerdi….:((

Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Görüntülenme: Taner Şener= 1514, Tarık Şimşek= 1323, Mimar Sinan= 1217, Sevim Şengül= 1128, Engin Arık= 1106, Boran Kaya= 1102, Reyhan Ayyüzlü= 193, Orhan Kemal= 192, Tarık Gürcan= 189, Ercan Yazgan= 186, Osman Görgen= 186, Cüneyt Çalışkur= 186, Cumhuriyet’in altın kadınları= 185, Dursun Ali Sarıoğlu= 184, Ajlan Büyükburç= 183,

@Genel, Akademisyen, Devlet Siyaset, Edebiyat Tarih Sanat, İş adamı, Müzik, Olaylar, Sinema Tiyatro, Spor, Yazılı ve Görsel Basın,

Bu ay neler olmuş |iletişim | Biyografi öner | Bağış >>