Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız  #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti….. Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti…..

21-May-2019
Toplam: 1864 biyografi

Erdoğan Yaman Dikmen

Kategori E, Sinema Tiyatro, Y
Dogum Tarihi 10.06.1938
Ölüm Tarihi 18.03.2002
Öleli tam 3 gün 2 ay 17 yil Olmus :(
Görüntülenme: 26
Paylaş

Biyografisi


Gerçek ismi: Erdoğan Dikmen
Namı: Burhan Çıtır, Haşmet
Doğum tarihi: 10/06/1938
Doğum yeri: Adıyaman
Eğitimi: Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Eğitimi
Ölüm Tarihi: 18/03/2002
Ölüm Yeri: İstanbul

Erdoğan Dikmen (d. 10 Haziran 1938, Adıyaman – ö. 18 Mart 2002, İstanbul) tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Sanat yaşamına Halk Eğitim Merkezi’nde aldığı tiyatro kurslarıyla adım atan Dikmen, Avni Dilligil, Abdullah Şahin gibi isimlerle çalıştıktan sonra, uzun yıllar Tevfik Gelenbe Tiyatrosu’nda görev yaptı, hafif güldürü tarzı oyunlarda oynadı. Bir süre tiyatro sanatçısı Doğu Erkan ile evli kalan ve Levent Kırca – Oya Başar Tiyatrosu’nun ardından Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nda rol alan sanatçı, en son Beşiktaş Kültür Merkezi’ne girerek, Bir Demet Tiyatro oyunundaki “Burhan Çıtır” rolü ile tanındı. Bazı sinema filmlerinde de oyunculuk yapan Erdoğan Dikmen, kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.
Rol aldığı bazı oyunlar [değiştir]

Otogargara
Bir Demet Tiyatro
Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?
üç Baba Hasan ( Levent Kırca Tiyatrosu )
Sorma Söylemem (Tevfik Gelenbe Tiyatrosu )
Herkes Kendi Yerine ( Tevfik Gelenbe Tiyatrosu )
Kadifeli Gelin (Tevfik Gelenbe Tiyatrosu )
Davetsiz Misafir (Tevfik Gelenbe Tiyatrosu )
Filmografisi [değiştir]

Haşlama Taşlama – 2000
Yasemince – 1997
Bir Demet Tiyatro – 1997
Gülşen Abi – 1994
Zirvedekiler – 1993
Atla Gel Şaban – 1984
http://www.sinematurk.com/kisi/10159/Erdo%F0an-Dikmen
—————————
Türk tiyatrosunda 50 yıllık emeği bulunan Erdoğan Dikmen, 1938 yılında Adıyaman’da dünyaya geldi. Vefa Lisesi’nde öğrenimini tamamladıktan sonra Halk Eğitim Merkezi’nde tiyatro eğitimi almaya başlayan sanatçı, çalışmalarını Kemal Dirim, Avni Dilligil, Tevfik Gelenbe ve Abdullah Şahin gibi isimlerle sürdürdü. Daha sonra Levent Kırca – Oya Başar Tiyatrosu ve Yasemin Yalçın Tiyatrosu ile çalışan Dikmen, yılların deneyimini bu ekiplerle sahneye ve televizyona taşıdı.
BKM’nin ilk oyunu “Otogargara”da ve başladığı ilk günden itibaren “Bir Demet Tiyatro”da rol alan usta oyuncu, büyük bölümünü tiyatroya adadığı 64 yıllık yaşamını, 18 Mart 2002’de noktaladı.
—————-
MÜKREMİN ABİ’NİN BABASI ÖLDÜ

Bir Demet Tiyatro’da Mükremin Abi’nin babası rolünü oynayan Erdoğan Yaman Dikmen, evinde ölü vaziyette bulundu. Sanatçının 3 gün önce kalp krizinden öldüğü belirlenirken, arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.Başrollerini Demet Akbağ ile Yılmaz Erdoğan’ın paylaştığı televizyon dizisi “Bir Demet Tiyatro”da, “Çıtır” ailesinin babası rolündeki “Burhan Çıtır”ı oynayan Erdoğan Dikmen’in ölümü, kendisinden 3 gündür haber alamayan arkadaşlarının merak etmesiyle ortaya çıktı.
19 Mart 2002 Salı 00:05
ERHAN YILMAZhttp://unutmayacagiz.com/
İSTANBUL – Bir Demet Tiyatro’da Mükremin Abi’nin babası rolünü oynayan Erdoğan Yaman Dikmen, evinde ölü vaziyette bulundu. Sanatçının 3 gün önce kalp krizinden öldüğü belirlenirken, arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.
Başrollerini Demet Akbağ ile Yılmaz Erdoğan’ın paylaştığı televizyon dizisi “Bir Demet Tiyatro”da, “Çıtır” ailesinin babası rolündeki “Burhan Çıtır”ı oynayan Erdoğan Dikmen’in ölümü, kendisinden 3 gündür haber alamayan arkadaşlarının merak etmesiyle ortaya çıktı.
Kadıköy Caferağa Mahallesi, Ayarcıbaşı Sokak, 3 numaradaki apartamının bodrum katında tek başına yaşayan 64 yaşındaki Erdoğan Yaman Dikmen’in mahalledeki arkadaşları kendisini 3 gün boyunca göremeyince, durumu merak ederek Dikmen’in tiyatrocu arkadaşlarına haber verdiler.
Bunun üzerine akşam saatlerinde Dikmen’in evine gelen tiyatro sanatçıları Sinan Bengier ile Ferdi Artuner, kapısını çaldıkları evden bir ses gelmeyince polisi çağırdılar. Kapıyı açan polisler içeri girdiklerinde Dikmen’in cesediyle karşılaştılar. Dikmen’in birkaç gün önce kalp krizi sonucu öldüğü belirlendi.
Dikmen’in cenazesi Kadıköy Özel Şifa Hastanesi morguna kaldırılırken, cesedini bulan arkadaşları Sinan Bengier ile Ferdi Artuner gözyaşlarını tutumadılar.

Yorum

Yorum

Kategori:E, Sinema Tiyatro, Y
Yorum (0)
Etiketler: , , , , , |

<< Yeni Biyografi | Eski Biyografi >>
Benzer Biyografiler
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Görüntülenme: Taner Şener= 1515, Tarık Şimşek= 1325, Mimar Sinan= 1217, Sevim Şengül= 1128, Engin Arık= 1106, Boran Kaya= 1102, Reyhan Ayyüzlü= 195, Orhan Kemal= 192, Tarık Gürcan= 189, Ercan Yazgan= 187, Osman Görgen= 186, Cüneyt Çalışkur= 186, Cumhuriyet’in altın kadınları= 185, Dursun Ali Sarıoğlu= 184, Ajlan Büyükburç= 184,

@Genel, Akademisyen, Devlet Siyaset, Edebiyat Tarih Sanat, İş adamı, Müzik, Olaylar, Sinema Tiyatro, Spor, Yazılı ve Görsel Basın,

Bu ay neler olmuş |iletişim | Biyografi öner | Bağış >>