Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız  #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti….. Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti…..

13-Nov-2019
Toplam: 1864 biyografi

Mandrake Ertuğrul Işınbark

Kategori E, Edebiyat Tarih Sanat, M
Dogum Tarihi 24.07.1940
Ölüm Tarihi 28.05.2014
Öleli tam 15 gün 5 ay 5 yil Olmus :(
Görüntülenme: 65
Paylaş

Biyografisi


Mandrake Kimdir?

24 Temmuz 1940 tarihinde İstanbul Fatih´te doğmuştur. İlkokuldayken seyrettiği bir sihirbazdan etkilenerek bu mesleğe gönül vermiş. Büyük uğraşlardan sonra bulduğu “Fenni Eğlenceler” isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliklerini ve sırlarını öğrenmiş, bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerine başlamış. 1962 yılında organizatörü ismin “Sihirbaz Mandrake” olarak değiştirdi. 1965 yılında Türkiye sihirbazlar şampiyonu seçildi. 1979 yılında bilgi ve becerisini paylaşmak ve de pek çok gencin yeteneklerini sergilemek sanat dalında yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye´nin ilk ve tek illüzyon okulunu açtı.

Mandrake kendi hayatını şöyle anlatıyor:

1940 yılında üzümlerin bol, incirin sırada olduğu güzel bir yaz gününde istanbul fatih’te memur şevket beyin maaş gününe altı gün kala emine hanımın orta katını terk ederek dünyaya ağlaya ağlaya ‘merhaba’ dedim.

her çocuk gibi birçok yaramazlıklardan sonra, ilköğretimime başladığım yıllarda okulumuza gösteriye gelen bir sihirbazın oyunlarını o görmeden karıştırırken kafamında karışmasını engelleyemedim. o gördüklerimden bir kaçını arkadaşlarıma seyrettirdiğimde okulda adım sihirbaza çıktı. büyük uğraşlardan sonra bulduğum ‘fenni eğlenceler’ isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliklerini ve sırlarını öğrenerek bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerime başladım. ailemin ‘oku oğlum adam ol, bu işlerde hayır yok, sigortası bile yok’ baskılarına rağmen ‘bir gün gelecek benimle iftihar edeceksiniz, bal börek yiyeceksiniz’ diye diye çalışmalarıma devam ederken ‘vantrolog’luğa da merak sarmam mı? kendi becerimle yaptığım ağzı oynayan bir kuklayı da gösterilerime katarak şovlarıma ayrı bir renk kattım.

1959 yılında şovlarım sırasında süheyla adında bir kıza aşık oldum, 1960 yılında bu güzel kızla evlendim. yıl 1962, dönemin büyük organizatörü fethi pehlivan’ın ofisinde bir sohbet sırasında fethi bey buldum buldum diye bağırmaya başladı. zannedersiniz ki, arşimet yeni bir şey keşfetti; “tamam evlat bundan sonra senin ismin ‘sihirbaz mandrake’ olacak dedi. isim çok hoşuma gitmişti, sihirbazlığın gizemine uygun oluşu nedeniyle hemen kabul ettim. sonradan öğrendim ki bu ismi lee falk’dan esinlenmişti.

Mandrake kimdir? Mandrake neden öldü? Mandrake’ninr rahatsızlığı neydi? Mandrake numaraları, mandrake hayatını kaybetti. Dün kalp yetmezliği şikayetiyle Çanakkale Devlet Hastesi’ne kaldırılan Mandrake, bu sabah yaşamını yitirdi.

—————
Ertuğrul Işınbark kimdir?
24 Temmuz 1940 tarihinde İstanbul Fatih´te doğmuştur. İlkokuldayken seyrettiği bir sihirbazdan etkilenerek bu mesleğe gönül vermiş. Büyük uğraşlardan sonra bulduğu “Fenni Eğlenceler” isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliklerini ve sırlarını öğrenmiş, bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerine başlamış.
1962 yılında organizatörü ismin “Sihirbaz Mandrake” olarak değiştirdi. 1965 yılında Türkiye sihirbazlar şampiyonu seçildi. 1979 yılında bilgi ve becerisini paylaşmak ve de pek çok gencin yeteneklerini sergilemek sanat dalında yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye´nin ilk ve tek illüzyon okulunu açtı.

Yorum

Yorum

Kategori:E, Edebiyat Tarih Sanat, M
Yorum (0)
Etiketler: , |

<< Yeni Biyografi | Eski Biyografi >>
Benzer Biyografiler
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Görüntülenme: