Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız  #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti….. Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti…..

16-Dec-2017
Toplam: 1848 biyografi

Mustafa Rüştü Taşar

Kategori Devlet Siyaset, M, R
Dogum Tarihi 00.00.1951
Ölüm Tarihi 03.01.2007
Öleli tam 13 gün 11 ay 10 yil Olmus :(
Görüntülenme: 1.432
Paylaş

Biyografisi


Mustafa Taşar (d. 1951, Gaziantep – ö. 3 Ocak 2007, Ankara), ANAP milletvekili.

İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde yaptı. İlk kamu görevine 1976 yılında Gaziantep’te Birleşmiş Milletler Projesi çerçevesinde kurulan Küçük Sanayi Geliştirme Projesi (KÜSGEM)’de yönetci olarak başladı.

1977 – 1980 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gaziantep Kampüsü’nde Genel Müdür Yardımcılığı, 1980 – 1983 yılları arasında DPT Müsteşarlığı’nda Daire Başkanlığı görevinde bulundu. 20 Mayıs 1983 tarihinde, Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında yer alarak, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 8 Haziran 1983 yılında Anavatan Partisi Genel Sekreteri olan Mustafa Taşar, 6 Kasım 1983’de 17. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Avrupa Ekonomik Topluluğu Karma Parlamento Grubu Üyeliği, Türk-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24 Haziran 1987’de Anavatan Partisi Genel Sekreterliği’nden istifa etti. 13 Haziran 1988 tarihine kadar ANAP Genel Başkan Danışmanlığı yaptı. 18. Dönem Ankara Milletvekili olarak Parlamento’da bulundu. 47. Ve 48. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde Devlet Bakanı olarak görev aldı. Bakanlık göreviyle birlikte, ANAP Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

20. Dönemde Gaziantep Milletvekili olara Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giren Mustafa Taşar, 53. Hükümet’te Çevre Bakanı, 55. Hükümet’te Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu. 21. Dönemde tekrar Gaziantep Milletvekili olarak TBMM’ye giren Mustafa Taşar, ANAP Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla, partinin Siyasi İşler ve Koordinasyon Başkanlığı ve Genel Başkanvekili görevini yürüttü. 57. Cumhuriyet Hükümeti’nde Turizm Bakanı olarak görev aldı.

Mustafa Taşar’ın çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış makale ve incelemelerinin yanı sıra, “1983’den 2000’li Yıllara Anavatan”, “Siyasi Nükteler”, “Refah Partisi Gerçeği”, “Taşar Davası”, “Milliyetçilik Muhafazakarlık Demokrasi” ve “Türkiye’nin Düşünce Gündemi” adlı 6 kitabı bulunmaktadır.

Afyonkarahisar – Ankara karayolunda geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Mustafa Taşar, evli ve iki çocuk babasıydı.

Önce gelen:
Erkan Mumcu Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanı
8 Ağustos 2001 – 18 Kasım 2002 Sonra gelen:
Güldal Akşit
Önce gelen:
Musa Demirci Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Köyişleri Bakanı
30 Haziran 1997 – 11 Ocak 1999 Sonra gelen:
Mahmut Erdir
Önce gelen:
Işılay Saygın Türkiye Cumhuriyeti Çevre Bakanı
6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996 Sonra gelen:
Ziyaettin Tokar
Önce gelen:
Mustafa Taşar Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı
23 Haziran 1991 – 20 Kasım 1991 Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.
Önce gelen:
Önce gelen yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı
9 Kasım 1989 – 23 Haziran 1991 Sonra gelen:
Mustafa Taşar

Yorum

Yorum

Kategori:Devlet Siyaset, M, R
Yorum (0)
Etiketler: , , , , |

<< Yeni Biyografi | Eski Biyografi >>
Benzer Biyografiler
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Görüntülenme: Tarık Şimşek= 119961, Boran Kaya= 111728, Mimar Sinan= 110383, Taner Şener= 19415, Tarık Gürcan= 17349, Latife Saruhan= 16414, Ünal Gürel= 16003, Sevim Şengül= 15963, Ali Şen= 15449, Aydın Babaoğlu= 15407, Derya Arbaş= 15379, Cumhuriyet’in altın kadınları= 15021, Tarihdeki Kırkpınar başpehlivanları= 14673, Kazım Kartal= 14562, Mehmet İbrahim Kurt= 14555,

@Genel, Akademisyen, Devlet Siyaset, Edebiyat Tarih Sanat, İş adamı, Müzik, Olaylar, Sinema Tiyatro, Spor, Yazılı ve Görsel Basın,

Bu ay neler olmuş |iletişim | Biyografi öner | Bağış >>