Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız  #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti….. Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti…..

21-May-2019
Toplam: 1864 biyografi

Seyfi Doğanay

Kategori Müzik, S
Dogum Tarihi 00.00.1964
Ölüm Tarihi 30.01.2015
Öleli tam 21 gün 3 ay 4 yil Olmus :(
Görüntülenme: 23
Paylaş

Biyografisi


Mide kanaması şikayetiyle hastaneye kaldırılan sanatçı tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Kalp ve damar tıkanıklığı dolayısıyla da tedavi gören Seyfi Doğanay, geçirdiği rahatsızlığı nedeniyle bir bacağını kaybetmişti.

—————–
Seyfi Doğanay

Seyfi Doğanay 1964 Tunceli Hozat doğumlu. Bugüne kadar onlarca albüme imza atan Seyfi Doğanay müzik hayatına 1987 yılında başladı. Kendisine has halk müziği, fantezi müzik tarzını geliştiren Doğanay’ın yüzlerce eseri bulunuyor.

Seyfi Doğanay 90’lı yılların en çok dinlenen sanatçılarının başında geliyordu. 51 yaşında hayata veda eden Seyfi Doğanay sevenlerini yasa boğdu. 6 yaşında babasıyla sahneye çıkan kızı Eda Doğanay da Türk Halk Müziği sanatçısı.

Çok zor ve yorucu geçen 11 yılın sonunda liseyi bitirdiğimde halen berberliğim devam ediyordu ve ailem son iki yıl Almanya’daydı. ”1981 yılında Almanya’ya ailemin yanına gittiğimde, henüz 17 yaşında kendisini nelerin beklediğini bilmeyen bir gençtim.

Ama şaşkınlığım uzun sürmedi, mücadeleye alışmış biri olarak kısa zamanda Almancayı öğrenip meslek eğitimime başladım ve aynı dönemlerde de çocukluğumdan beri içimde olan müzik hayatım başladı. Mesleğimi elime aldığımda (soğuk demir ve kaynak işleri), müzikte de iyi bir yol kat etmiştim. Çok çabuk kadrolu iş bulmuştum.

17 yıl boyunca hem fabrikada çalıştım hem de müzikten hiç geri kalmadım. 1987 yılında İstanbul’da ‘Aylarla Selam’ isimli bir kaset yaptım ama maddi imkansızlıktan dolayı kasetim hiçbir zaman lanse edilmedi. Sayısız mekanda ve sayısız düğünde müzik yaptım ama en güzeli sayısını hatırlayamayacağım kadar sanatçı büyüklerimle turnelere katılıp sahneleri paylaşıp çoğu kez de onlara eşlik ettim. Almanya’nın dört bir yanında, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve Kıbrıs’ta müzik yaptım. Cengiz Kurtoğlu, Arif Susam, Coşkun Sabah, Nejat Alp, Nuray Hafiftaş, Pınar Dilşeker, Arif Sağ, Seyfi Doğanay, Yunus Bülbül, Soner Arıca ve daha birçok sanatçı büyüklerim, hepsini saygıyla anıyorum.

Birçok müzik grubum ve müzisyen dostlarımla güzel anılarım oldu. Ama bütün bunlar çok güzel olsa da hep bir eksiklik vardı. Ümit yeniden Türkiye’de yıl 2004, nihayet tekrar vatanımdayım. Zaten hiçbir zaman ısınamadığım Almanya’dan döndüm.”

Seyfi Doğanay’ın bazı şarkıları:

Seyfi Doğanay Dayı Sevmem
Seyfi Doğanay Sevmem Yoruldum
Seyfi Doğanay Yoruldum Küstüm
Seyfi Doğanay Küstüm Sebebi Sensin
Seyfi Doğanay Sebebi Sensin Benden Gizli İşlerinmi Var
Seyfi Doğanay Benden Gizli İşlerinmi Var Yaralar Beni
Seyfi Doğanay Yaralar Beni Gariban
Seyfi Doğanay Gariban

Seyfi Doğanay Ağlıyorum Gizlice Aşkı Çekene Sor
Seyfi Doğanay Aşkı Çekene Sor Belli Değil
Seyfi Doğanay Belli Değil Eline Düştüm Minik Yarim
Seyfi Doğanay Eline Düştüm Minik Yarim İşte Geldim Ömrüm
Seyfi Doğanay İşte Geldim Ömrüm Sevda Dağları
Seyfi Doğanay Sevda Dağları Güle Güle İlk Göz Ağrım
Seyfi Doğanay Güle Güle İlk Göz Ağrım Derbederim
Seyfi Doğanay Derbederim Dert Deryası
Seyfi Doğanay Dert Deryası Yokluk Beni Mecbur Etti
Seyfi Doğanay Yokluk Beni Mecbur Etti Sermayem Sırtımda
Seyfi Doğanay Sermayem Sırtımda Yol Ver Dağlar
Seyfi Doğanay Yol Ver Dağlar Neredesin
Seyfi Doğanay Neredesin Mıhlarım
Seyfi Doğanay Mıhlarım Merhaba
Seyfi Doğanay Merhaba Haberin Varmı
Seyfi Doğanay Haberin Varmı Gel İçelim Hemşerim
Seyfi Doğanay Gel İçelim Hemşerim Dert Olur Bana Ömrüm
Seyfi Doğanay Dert Olur Bana Ömrüm Ne Gelen Var Ne Giden Doğma Güneş
Seyfi Doğanay Ne Gelen Var Ne Giden Doğma Güneş Çilekeş
Seyfi Doğanay Çilekeş

Yorum

Yorum

Kategori:Müzik, S
Yorum (0)
Etiketler: , , , , , , , , , , |

<< Yeni Biyografi | Eski Biyografi >>
Benzer Biyografiler
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Görüntülenme: Taner Şener= 1514, Tarık Şimşek= 1323, Mimar Sinan= 1217, Sevim Şengül= 1128, Engin Arık= 1106, Boran Kaya= 1102, Reyhan Ayyüzlü= 193, Orhan Kemal= 192, Tarık Gürcan= 189, Ercan Yazgan= 186, Osman Görgen= 186, Cüneyt Çalışkur= 186, Cumhuriyet’in altın kadınları= 185, Dursun Ali Sarıoğlu= 184, Ajlan Büyükburç= 183,

@Genel, Akademisyen, Devlet Siyaset, Edebiyat Tarih Sanat, İş adamı, Müzik, Olaylar, Sinema Tiyatro, Spor, Yazılı ve Görsel Basın,

Bu ay neler olmuş |iletişim | Biyografi öner | Bağış >>