Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız  #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti….. Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti…..

14-Nov-2019
Toplam: 1864 biyografi

Suzan Ustan

Kategori S, Sinema Tiyatro
Dogum Tarihi 00.00.0000
Ölüm Tarihi 00.00.0000
Öleli tam 14 gün 11 ay 2019 yil Olmus :(
Görüntülenme: 118
Paylaş

Biyografisi


‘Bizim Hababam bir başkaydı’

Yıllardır izlemeye doyamadığımız ‘Hababam Sınıfı’nın ilk sahnelenişinde ‘İnek Şaban’ karakterini canlandıran Suzan Ustan, gözlerden uzak sürdürdüğü hayatında şimdi anılarıyla yaşıyor. Tiyatroyu hâlâ çok seven Ustan, kimseye kırgın olmasa da “Bizim Hababam bir başkaydı” diyor.

Suzan Ustan yıllarını tiyatroya vermiş bir sanatçı. Bir zamanlar İstanbul Tiyatrosu’nun yıldızı olmuş, yüzlerce kişinin ayakta alkışladığı bir usta. Oysa şimdi kedileri, dostları ve fotoğraflarıyla evinde, anılarını taze tutmaya çalışıyor. Çok az insanın hatırladığı gerçek ise, yüzünü fotoğraflarda gösteriyor: ‘Hababam Sınıfı’nın Kemal Sunal’la özdeşleşmiş karakteri ‘İnek Şaban’, ilk kez Suzan Ustan’la hayat bulmuş ve oyun, sahnelendiği dönemde kapalı gişe oynamıştı.

‘KADINDAN İNEK ŞABAN OLMAZ’ http://unutmayacagiz.com/
Suzan Ustan tiyatroya 1948 yılında başladı ve başarılarıyla kısa sürede aranılan oyuncular arasına girdi. ‘Hababam Sınıfı’nı sahneye koyma projesi doğduğunda ise yönetmen Ulvi Uraz hiç düşünmeden İnek Şaban rolünü Ustan’a verdi. Ancak iki kişi bu karara sıcak bakmadı. Bunlardan biri ölümsüz eserin sahibi Rıfat Ilgaz, diğeri ise Ustan’ın kendisiydi. Suzan Ustan, sahnede bir erkeği canlandırmanın ne kadar zor ve riskli olduğunu biliyor ve korkuyordu. Ustan, rolüne adapte olmak için saçlarını bir erkek çocuğu gibi kısacık kestirdi. Her akşam tiyatroya gelip kısa pantolonunu altına çekiyor, yüzüne makyajla çiller yapıyor, gözlerine de kalın çerçeveli gözlüğünü geçiriyordu. Oyun sahnelendikçe, Ustan da dahil herkesin endişeleri yok olup gitti. Çünkü başarılı tiyatrocu İnek Şaban rolünü o kadar iyi oynuyordu ki, tanımayanlar onun bir kadın olduğunu anlayamıyordu.

ILGAZ SONUNDA ONAYLADI http://unutmayacagiz.com/
Bu fikre başlangıçta şüpheyle yaklaşan Ilgaz’ın kaygıları da, Ustan’ı izlemesiyle bir anda silindi. Usta oyuncu, o günü şöyle anlatıyor: “Oyunu oynadım, sahneden indim. ‘Rıfat Bey sizinle görüşmek istiyor’ diye haber geldi. Mütevazı ve alçak gönüllü hoş bir adamdı Rıfat Bey, elimi iki elinin arasına aldı ve ‘Suzan Hanım biliyorsunuz değil mi, ben önce veto ettim sizin oynamanızı, kadın oyuncu oynayacak bu rolü dediklerinde ‘Hayır ben bu rolü bir hanım oynasın diye yazmadım’ dedim. Şimdi vetomu geri alıyorum ve inanıyorum ki siz harika bir Şaban olacaksınız’ dedi.”

FİLM İÇİN DE ONU SEÇTİ
Yıllar sonra, ‘Hababam Sınıfı’nın sinemaya aktarılması düşüncesi doğduğunda, Rıfat Ilgaz filmi yine aynı kadroyla çekmek istemişti. Fakat İnek Şaban’ı Ustan’ın canlandıracağı film, sansür kuruluna takıldı. O dönemin çalkantılarından dert yanan Ustan, bu durumun şevklerini kırdığını söyleyerek, sözlerine şöyle devam ediyor: “Biz harika bir ekiptik ve muazzam ilgi gördük. Aynı kadroyla film çekilseydi belki bambaşka olurdu. ‘Hababam Sınıfı’nı defalarca izledim, çok da beğendim. Ancak bizim Hababam bir başkaydı.”
NURDENİZ KUTSEL – HABER MERKEZİ
http://arsiv.sabah.com.tr/2005/09/24/gny/gny116-20050924-200.html

Yorum

Yorum

Kategori:S, Sinema Tiyatro
Yorum (0)
Etiketler: , , , |

<< Yeni Biyografi | Eski Biyografi >>
Benzer Biyografiler
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Görüntülenme: