Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız  #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti….. Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti…..

22-Nov-2019
Toplam: 1864 biyografi

Turgut Özatay

Kategori Sinema Tiyatro, T
Dogum Tarihi 30.12.1926
Ölüm Tarihi 26.06.2002
Öleli tam 26 gün 4 ay 17 yil Olmus :(
Görüntülenme: 58
Paylaş

Biyografisi


Doğum tarihi: 30.12.1926
Doğum yeri: Alaşehir/Manisa
Eğitimi: –
Ölüm Tarihi: 25/06/2002
Ölüm Yeri: İstanbul
Turgut Özatay (d. 1927, İzmir – ö. 26 Haziran 2002).Türk sinema oyuncusu.
1950’li ve 1960’li yıllardaki jön rollerinin ardından gerek Cüneyt Arkın gerekse Kemal Sunal filmlerinin önde gelen kötü adamlarından biri olmuştur.
“Sezercik Küçük Mücahit” filminde Eokacılar’ın başı, “Kurban” filminde Abbas, “Umudumuz Şaban” filminde arsa sahibi müteahhit, Ferdi Tayfurun Yuvasız Kuşlar filminde giyim dükkanı sahibi ve ona eziyet eden hilmi abiyi, “Korkusuz Korkak” filminde limona deli olan Ayı Abbas, “Üç Kağıtçı” filminde minibüsçü Hasan, “Atla Gel Şaban” filminde sıkı sıkı baba kasedini arayan Davut, “Keriz” filminde Zülfü’nün şehirde kabzımallık yapan köylüsü, “Talih Kuşu” filminde kumar masasında oyun oynayan adamlardan biri, “Zehir Hafiye” filminde “Manyak Mahmut” rollerini oynamıştır.26 Haziran 2002 de akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.
Türk sinemasında en çok film çeviren 3. kişi olarak bilinir (497 filmde rol almıştırhttp://unutmayacagiz.com/
————————
İzmir Alaşehir’de 1927 yılında doğan Özatay, “Kahraman Denizciler” filmiyle sinemaya girdi. Önceleri başrollerde oynayan Turgut Özatay, daha sonra “kötü adam” tiplemesiyle beyaz perdede ünlendi. “Preveze Öncesi” adlı televizyon filmi de bulunan Özatay, çok sayıda filmde rol aldı.

Yorum

Yorum

Kategori:Sinema Tiyatro, T
Yorum (1)
Etiketler: , , , |

<< Yeni Biyografi | Eski Biyografi >>
Benzer Biyografiler
“Turgut Özatay” için 1 Yorum
  1. admin dedi ki:

    Türk sinema tarihinin en fazla filmde oynayan oyuncu rekorunu elinde bulunduran Özatay gerçek anlamda bir bukalemundur. Tecavüzcüden, usta başına, manavdan, kasaba, aşçıdan, kabadayıya, mafya babasından, muavine kadar türlü karaktere bürünen Özatay’ın “Bir Şiki Şiki Baba rica etsem?” repliği ölümsüzdür ama bana göre ölümsüz karakteri Sezercik: Küçük Mücahit’teki EOKA’cı Rum askeridir (üse kadar sayazagim, sikmazsaniz evi yakazağiz, ena dio triaaaa). 47 yıl emek verdiği Türk sinemasında tam 468 filmde oynamış ve 2002 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Görüntülenme: