Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız  #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti….. Unutmadık | Unutmayacağız | Hep Hatırlayacağız #unutmayacağız | Kimler Geldi Kimler Geçti…..

21-May-2019
Toplam: 1864 biyografi

Yusuf Erşahin

Kategori Akademisyen, Y
Dogum Tarihi 00.00.1958
Ölüm Tarihi 18.06.2014
Öleli tam 3 gün 11 ay 4 yil Olmus :(
Görüntülenme: 32
Paylaş

Biyografisi


Prof. Dr. Yusuf ERŞAHİN Kimdir

1981 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Ekim 1981’de sınavı kazanarak Beyin Cerrahisi ihtisasına başlamaya hak kazandı. YÖK’ün kurulması ve tayinlerin durdurulması nedeniyle 3 ay gönüllü çalıştıktan sonra tayini oldu. 1986 yılında Hollanda’nın Rotterdam Kentindeki Erasmus Üniversitesi Beyin cerrahisi kliniğinde 1.5 ay süreyle çalıştı ve hem erişkinlerde hem de çocuklarda ameliyatlara girdi.

1987–1988 yıllarında Chicago Northwestern Üniversitesine bağlı Children’s Memorial Hastanesinde çocuk beyin cerrahisi eğitimi aldı ve aynı zamanda özellikle omurilik oluşum kusurları üzerine deneysel araştırmalar yaptı. Oradayken Prof. Dr. David G. McLone, Prof. Dr. Tadanori Tomita ve Prof. Dr. Bruce Storrs ile çalıştı. Amerika kıtasında bile sayılı merkezlerde yapılmakta olan spastisite tedavisinde uygulanan selektif dorsal rizotomiyi Dr. Storss’dan öğrendi ve ülkeye döndüğünde Türkiye’de ilk kez bu ameliyatı yapan hekim oldu.
İhtisasını tamamladıktan sonra zorunlu hizmet dolayısıyla 1.5 yıl süreyle Van Devlet Hastanesinde yaklaşık 5–6 ilin tek beyin cerrahı olarak çalıştı. Askerlik hizmetini Ankara GATA Beyin ve Sinir Cerrahisinde tamamladı.
Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalına akademisyen olarak döndükten sonra özellikle çocuk beyin ve sinir cerrahisi dalında hizmet verdi ve halen çalışmaya devam etmektedir.
Bebeklerde beyin ile beyin zarı arasındaki kanamalarda kendisinin geliştirdiği hastayı ameliyathaneye almadan uygulanabilen drenaj yöntemi vardır. Yine aynı konuda kendisinin tasarladığı ve Medtronic firması tarafından üretilen “subduro-peritoneal şant” bulunmaktadır. 1998 yılında ayrık omurilik kusurları ile ilgili yaptığı araştırma ve tanımladığı tip Beyin Cerrahisinin dünyada bir numaralı dergisinde yayınlanmış ve kapak olmuştur.
Türkiye’de nöroendoskopik cerrahinin öncülerindendir. Türkiye’de endoskopik akueduktoplasti be tümör biyopsisini gerçekleştirmiştir.

Doğum öncesi kafatası kemiklerinin erken kapanmasına bağlı gelişen kafa şekil bozukluklarında (kraniosinostoz) endoskop yardımlı ameliyatı ülkemizde ilk uygulayan hekimdir. Bu çalışmasıyla Antalya’da yapılan 21. Nöroşirurji Kongresi’nde birinci seçildi…

Omurga eğrilikleri konusunda uygulanan Paris’te Dr. Keyvan Mazda’nın geliştirdiği yeni bir enstrüman olan Universal clamp’i ilk kez Türkiye’de uygulamıştır. Yine bebelerdeki omurga eğriliklerinde kaburga ve omurga arka kısmına leğen kemiğine takılarak 6 ayda bir uzatmaya izin veren hastayı büyük tehlikeli ameliyatlardan kurtaran ve hastanın boy uzamasına izin veren bazı ortopedistlerce kullanılan “VEPTR’ı” hastalarda uygulayan ülkemizdeki ilk ve tek beyin cerrahıdır.
Tıp öğrencileri ve beyin cerrahisi asistanlarının eğitiminde önemli katkıları bulunmaktadır.
Özel pratiğinde çocuk ve erişkinlerde beyin, omurilik omurga ve sinirlerle ilgili hastalıkların cerrahi tedavisi konusunda hastalarına hizmet vermektedir.

Yorum

Yorum

Kategori:Akademisyen, Y
Yorum (0)
Etiketler: , |

<< Yeni Biyografi | Eski Biyografi >>
Benzer Biyografiler
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Görüntülenme: Taner Şener= 1514, Tarık Şimşek= 1323, Mimar Sinan= 1217, Sevim Şengül= 1128, Engin Arık= 1106, Boran Kaya= 1102, Reyhan Ayyüzlü= 193, Orhan Kemal= 192, Tarık Gürcan= 189, Ercan Yazgan= 186, Osman Görgen= 186, Cüneyt Çalışkur= 186, Cumhuriyet’in altın kadınları= 185, Dursun Ali Sarıoğlu= 184, Ajlan Büyükburç= 183,

@Genel, Akademisyen, Devlet Siyaset, Edebiyat Tarih Sanat, İş adamı, Müzik, Olaylar, Sinema Tiyatro, Spor, Yazılı ve Görsel Basın,

Bu ay neler olmuş |iletişim | Biyografi öner | Bağış >>