Alaeddin Yavaşca

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 1 yıl, 3 ay, 1 gün olmuş.
Öldügünde: 95 yaşındaydı.

Mehmet Alaettin Yavaşca, (d. 1 Mart 1926, Kilis – 23 Aralık 2021), Türk tıp doktoru ve Klasik Türk müziği sanatçısı.
1951 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve Haseki Hastanesi 1. Kadın Doğum Mütehassısı olarak mesleki görevine başladı. 1985 yılından başlayarak, hekimlik görevini bıraktığı 1990 yılına kadar Haseki Hastanesi Başhekimliğini yaptı.

Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın musiki hayatı, daha 8 yaşındayken Batı musikisi keman dersleri ile başlamıştır. İstanbul’a gittikten sonra, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Suphi Ezgi, Hüseyin Sadeddin Arel, Zeki Arif Ataergin, Nuri Halil Poyraz, Refik Fersan, Mesut Cemil, Ekrem Karadeniz, Süleyman Erguner, Dr. Selahaddin Tanur gibi üstatlardan istifadeler sağlamış, İstanbul Belediye Konservatuvarı’ İleri Türk Müziği Konservatuvarı, İstanbul Üniversitesi Korosu gibi kuruluşlarda icra kabiliyetini ve musiki bilgisini geliştirdikten sonra 1950 yılında açılan imtihanı kazanarak İstanbul Radyosunda solist icracı olmuş, zamanla Türkiye Radyolarında ve TRT bünyesinde Danışma, Denetleme ve Repertuvar kurullarında önemli görevler almış, 1967’den bu yana solistliği yanında koro yöneticiliği de yapmıştır.

Türk Musikisinde, Devlete bağlı ilk Konservatuvarının kurucuları arasında yer almış, 1976’dan itibaren Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın Yönetim Kurulunda ve öğretim kadrosunda çalışmıştır. Konservatuvar, YÖK (Yükseköğretim Kurulu) yasasıyla İstanbul Teknik Üniversitesine bağlandıktan sonra 1990’da İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Profesörlüğüne atanmış ve Ses Eğitimi Bölüm Başkanlığı’na getirilmiştir. Onur Akay, Bekir Ünlüataerve Umut Akyürek gibi genç neslin başarılı Türk sanat müziği sanatçılarının da hocasıdır.[2]

İcracılığı yanında 140 civarında beste, semai, şarkı, çocuk şarkıları, çeşitli saz eserleri (peşrev, saz semai, medhal, etüd), dini sahada da mevlevi ayini ve ilahi formunda besteleri vardır.

1950’li yıllardan bu yana yurt içi ve yurt dışı birçok konserler vermiştir. Yurt dışı konserler için iki defa Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edilmiş ve 5 konser vermiştir. 1988 yılında BBC’nin, Londra Queen Elizabeth Hall’da tertiplediği ‘Müzik Festivali’ne davet edilmiş, orada da 3 konser, ayrıca Almanya’da Berlin, Köln, Hamburg ve Aachen’de muhtelif konserler vermiştir. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın bir uzun çaları (LP), 25 adet 78’lik plağı, 15 adet 45’lik plağı mevcuttur.

Kendisine 1991 yılında ‘Devlet Sanatçısı’ unvanı verildi.[3] Ayten Yavaşca ile evlidir. Sanatçının adı 2018 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Boğazı’nda sefer yapan vapura verilmiştir. Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Vapuru İstanbul boğaz hattında seferlerine devam etmektedir.[4] Ayrıca Yavaşca’nın Kilis’te doğup büyüdüğü tarihi ev, “Alaeddin Yavaşca Müze Evi” adı ile müzeye dönüştürülmüştür.[5]

Alaeddin Yavaşca için yapılan aramalar

Alaeddin Yavaşca, Alaeddin Yavaşca biyografi, Alaeddin Yavaşca hayatı, Alaeddin Yavaşca özgeçmişi, Alaeddin Yavaşca hakkında, Alaeddin Yavaşca doğum yeri, Alaeddin Yavaşca fotoğraf, Alaeddin Yavaşca video, Alaeddin Yavaşca resim, Alaeddin Yavaşca kimdir?, Alaeddin Yavaşca kaç yaşında?, Alaeddin Yavaşca kaç yaşında öldü? Alaeddin Yavaşca nereli, Alaeddin Yavaşca memleketi Alaeddin Yavaşca ne zaman ve neden öldü? Alaeddin Yavaşca Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Alaeddin Yavaşca
Google'de ara: Alaeddin Yavaşca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir