Ali Ekber Çiçek

Ölüm Nedeni: pankreas kanseri
Öleli tam: 17 yıl, 5 ay, 4 gün olmuş.
Öldügünde: 71 yaşındaydı.

Ali Ekber Çiçek, (d. 1935, Ulalar, Erzincan – ö. 26 Nisan 2006, İstanbul), Türk halk müziği sanatçısı

Çiçek, babasını 1939 Erzincan depreminde yitirdi ve küçük yaşlarda rençberlik yapmaya başladı. Bu arada bağlamayı öğrendi ve cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle doldu. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremedi, ancak ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmadı. Müzik aşkı ağır basınca İstanbul’a göç etti ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanıştı. Askerden sonra TRT’nin açtığı sınavı kazanarak, Muzaffer Sarısözen döneminde TRT Ankara Radyosu’na ve Yurttan Sesler Korosu’na girdi. 35 yılı aşkın bir sürede 400’den fazla türküyü derleyerek geniş kitlelere ulaştırdı. TRT arşivlerinde 54 kaseti bulunan Ali Ekber Çiçek’in Türkiye’deki bütün türkücüler tarafından derlemeleri söylenmektedir. 2003 yılının başlarında TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından Ali Ekber Çiçek’in hayatını anlatan Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın isimli belgesel çekilmiştir.

Vefatı
Başta “Haydar Haydar” olmak üzere Türk halk müziğine birçok unutulmaz türkü armağan eden bağlama sanatçısı ve derlemecidir. Kendisi gibi sanatçı olan Cemile Cevher Çiçek ile evli olan Ali Ekber Çiçek yakalandığı pankreas kanseri’nden kurtulamayarak, 2006 yılında, 71 yaşında hayata veda etti. Kabri Balıkesir’e bağlı Edremit’in Tahtakuşlar köyündedir.

Şarkıları
Haydar Haydar (Ondört Bin Yıl Gezdim Pervanelikte)
Böyle İkrarınan Böyle Yolunan
Bunca Olan Emeğimi
Derdim Çoktur Hangisine Yanayım
Ey Erenler Akıl Fikir Eyleyin
Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim
Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma
Gurbet Elde Yadellerin Derdini
Gül Yüzlü Sevdiğim
Hazin Hazin Esen Seher Yelleri
İsmini Sevdiğim Saadetli Dostum
Nasıl Yar Diyeyim Ben Böyle Yare
Sarı Saçlı Yarim

Derlediği bazı türküler
Yolumuz Gurbete Düştü
Bir Güzeli Methedeyim
Çoktan Beri Yollarını Gözlerim
El Vurup Yaremi İncitme Tabib
Gönül Gel Varalım Gülşen Bağına
Şepke’nin Kavakları
Ağlama Gözlerim

Ali Ekber Çiçek için yapılan aramalar

Ali Ekber Çiçek, Ali Ekber Çiçek biyografi, Ali Ekber Çiçek hayatı, Ali Ekber Çiçek özgeçmişi, Ali Ekber Çiçek hakkında, Ali Ekber Çiçek doğum yeri, Ali Ekber Çiçek fotoğraf, Ali Ekber Çiçek video, Ali Ekber Çiçek resim, Ali Ekber Çiçek kimdir?, Ali Ekber Çiçek kaç yaşında?, Ali Ekber Çiçek kaç yaşında öldü? Ali Ekber Çiçek nereli, Ali Ekber Çiçek memleketi Ali Ekber Çiçek ne zaman ve neden öldü? Ali Ekber Çiçek Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ali Ekber Çiçek
Google'de ara: Ali Ekber Çiçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir