Ali Uras

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 11 yıl, 9 ay, 18 gün olmuş.
Öldügünde: 88 yaşındaydı.

Ali Uras (14 Mayıs 1923, Sinop – 5 Mayıs 2012, İstanbul), Tıp Profesörü, eski basketbolcu, eski Galatasaray ve TFF başkanı.

Ortaöğrenimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1947 yılında tıp doktoru diplomasını almış, daha sonra genel cerrahide profesörlük mertebesine kadar yükselmiştir. 2. Cerrahi Kliniği Başkanı, Karaciğer-Safra Yolları-Pankreas Cerrahisi Biriminin kurucusu olan Dr. Ali Uras, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı emekli öğretim üyesidir.

Basketbolcu olarak ise Galatasaray’da ve millî takımda uzun yıllar görev yapmış, 48 kez millî formayı giymiştir.

1979-1984 ve 1984-1986[1] yıllarında Galatasaray başkanlığı yapmıştır. Bu dönemde, bir Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası, iki Türkiye Kupası, bir Cumhurbaşkanlığı Kupası ve bir Başbakanlık Kupası şampiyonluğu yaşamıştır. Jupp Derwall Türkiye’ye Uras’ın başkanlığı döneminde getirilmiştir.

Yönetimi bir önceki yönetimden 35 milyon lira borçla devralan Ali Uras ve heyeti ilk iş olarak Ali Sami Yen Stadyumu’na nakledilmiş olan kulüp lokalini Galatasaray Beyoğlu Hasnun Galib’e getirdi. Daha sonra Florya üzerinde çalışmalar yürüttü. Florya’yı üzerinde futbol, voleybol, basketbol sahaları ve yatak odaları, soyunma, antrenör ve teknik direktör odaları, oyun ve yemek salonları olan tesis haline getirdi. Bundan başka mevcut sahanın genişletilmesi ve yandaki diğer boş arazinin istimlak edilerek tesislere eklenmesi için, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile bir sözleşme imzaladı.

Galatasaray Adası’ndaki yeni yüzme havuzu inşaatı da onun diğer hizmetlerindendir.

Uzun bir süredir tedavi gören ve son günlerde hastanede yoğun bakımda bulunan Ali Uras 89 yaşında hayata veda etti.
5 Mayıs 2012’de Vefat etmiştir.

Ali Uras için yapılan aramalar

Ali Uras, Ali Uras biyografi, Ali Uras hayatı, Ali Uras özgeçmişi, Ali Uras hakkında, Ali Uras doğum yeri, Ali Uras fotoğraf, Ali Uras video, Ali Uras resim, Ali Uras kimdir?, Ali Uras kaç yaşında?, Ali Uras kaç yaşında öldü? Ali Uras nereli, Ali Uras memleketi Ali Uras ne zaman ve neden öldü? Ali Uras Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ali Uras
Google'de ara: Ali Uras