Altan Günbay

Ölüm Nedeni: yaşlılığa bağlı
Öleli tam: 9 yıl, 3 ay, 7 gün olmuş.
Öldügünde: 82 yaşındaydı.

Altan Günbay (d. 19 Ocak 1931, Konya – ö. 3 Mart 2014[1]), Türk oyuncu.
Altan Günbay, 19 Ocak 1931 tarihinde Konya’da doğmuştur. Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi. Almanya’da eğitim gördü. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalıştı. Sahneye ilk defa 1954 yılında “Cavalleria Rusticana” operasıyla çıktı. Othello, lucia , Carmen, Salome gibi 20 operada başrol oynadı. Son olarak Çocuklar Duymasın adlı televizyon dizisinde Haluk karakterinin babasını canlandırmıştır. “Uykusuz geceler” filminin fon müziği yapan Günbay , “Buğulu gözler”,”Bekliyorum” gibi bir çok şarkı da besteledi. 1982 yılında “Beni Unutma”, ve “Seni Kalbime Gömdüm” filmlerinin yapımcılığını yaptı.

Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi, Almanya’da eğitim gördü. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmıştır. 1969 yılında İstanbul Devlet Operası’nın kurulmasıyla birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Burada solist sanatçılığının yanı sıra rejisörlük ve müdür yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur. 1964 yılında “Şehrazat” filmiyle sinemaya başlamıştır. Kartal Tibet’in başrolde oynadığı Karaoğlan serisinde canlandırdığı Camoka karakteriyle hafızalara kazınmıştır. 250’den fazla filmde oynamıştır. Son olarak Çocuklar Duymasın adlı televizyon dizisinde Haluk karakterinin babasını canlandırmıştır. “Uykusuz Geceler” filminin fon müziği yapan Günbay, “Buğulu Gözler”, “Bekliyorum” gibi birçok şarkı da bestelemiştir. 2004 yerel seçimlerinde DSP’den İstanbul/Bahçeşehir’e aday olmuştur.

3 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybetmiş ve Büyükçekmece Mezarlığı’na defnedilmiştir

Altan Günbay için yapılan aramalar

Altan Günbay, Altan Günbay biyografi, Altan Günbay hayatı, Altan Günbay özgeçmişi, Altan Günbay hakkında, Altan Günbay doğum yeri, Altan Günbay fotoğraf, Altan Günbay video, Altan Günbay resim, Altan Günbay kimdir?, Altan Günbay kaç yaşında?, Altan Günbay kaç yaşında öldü? Altan Günbay nereli, Altan Günbay memleketi Altan Günbay ne zaman ve neden öldü? Altan Günbay Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Altan Günbay
Google'de ara: Altan Günbay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir