Ayhan Sökmen - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi?
Ayhan Sökmen nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Ayhan Sökmen

Doğum Tarihi: 00.00.1929
Ölüm Tarihi: 30.12.2013
Öldügünde 85 yaşındaydı.
Öleli tam: 6 yıl, 1 ay, 21 gün olmuş.

Doğum Yeri: İstanbul

TÜRK müziğine besteci, sanatçı, koro şefi ve hoca olarak emek veren Dr. Ayhan Sökmen 84 yaşında İzmir’de hayatını kaybetti.İstanbul’da 1929 yılında doğan Ayhan Sökmen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Öğrencilik yıllarında Türk Sanat Müziği ile ilgilenmeye başlayan Sökmen göz hekimliğinin yanısıra İstanbul Belediye Konservatuvarı, Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde de eğitim aldı. Daha sonra İzmir’e atanan Sökmen İzmir Musiki Cemiyeti kurucuları arasında yeraldı. Safiye Ayla, Alaeddin Yavaşça, Tülin Korman, Niyazi Sayın, Avni Anıl, Cüneyt Kosal ve İnci Çayırlı gibi sanatçılarla çalışan Ayhan Sökmen çok sayıda koro kurup yönetti. Ayhan Sökmen Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı ve İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun kurulmasına da büyük emek verdi. TRT Radyoları, Devlet Koroları ve konservatuvarlara da birçok öğrenci yetiştirip onlara gelecek kapılarını da aralayan Sökmen, TRT’de bine yakın programda yöneticilik yaptı. Sökmen için yarın (salı) ilk tören Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı önünde saat 11.00’de yapılacak. Sökmen öğleyin Alsancak Hocazade Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Ayhan Sökmen (1929, İstanbul - 30 Aralık 2013, İzmir), Türk hekim ve bestecidir.İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Ayhan Sökmen, henüz okulunu bitirmeden Türk Sanat Müziğiyle ilgilenmeye başladı. 1953 yılında doktor diplomasını almasının ardından, göz hastalıkları uzmanı olarak çalışan Ayhan Sökmen, İstanbul Belediye Konservatuvarı, Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde eğitim almıştır. İzmir Musiki Cemiyeti kurucuları arasında yer alan Sökmen, emekliliğinden sonra İzmirde kurduğu "Sökmen Müzik Merkezi"nde sanat hayatına devam etmiştir. 2 Nisan 2007 tarihinde 60. sanat yılını kutlayan sanatçının adına kurulmuş ve etkin bir koro bulunmaktadır. Ege Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarının kuruluş aşamasında büyük katkılarda bulunmuş, birçok genç sanatçının yetişmesinde önemli rol oynamıştır. 84 yaşında İzmirde yaşamını yitirmiştir.

Etiketler: Ayhan Sökmen|Dr. Ayhan Sökmen|İzmir Musiki Cemiyeti|Sökmen Müzik Merkezi | E

Kategori: Akademisyen,İstanbul

Rastgele Profil: Ekrem Bora, Ahmet Alpay İzbırak, Vasıf Öngören, Sedad Hakkı Eldem, Recep Bilginer, Lefter Küçükandonyadis, Pekcan Koşar, Mete İnselel,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!