Enis Behiç Koryürek

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 74 yıl, 4 ay, 5 gün olmuş.
Öldügünde: 58 yaşındaydı.

Enis Behiç Koryürek, (d. 11 Mart 1891, İstanbul – ö. 18 Ekim 1949, Ankara) Türk şair, öğretmen, diplomat ve bürokrat.
Hecenin Beş Şairi’nden biridir. Selanik, Üsküp ve İstanbul idadilerinde öğrenim gördü. 1913’te Mülkiye Mektebi’nden mezun oldu. Hariciye Nezareti’nde çalışmaya başladı. Bükreş ve Enis Behiç KoryürekBudapeşte’de görev yaptı. 1921’de Türkiye’ye döndükten sonra Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen “Müdafaa-i Milliye” adlı örgüte katıldı.

Cumhuriyetten sonra Fransızca ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Uzun yıllar Ticaret, İktisat ve Çalışma Bakanlıklarında çalıştı. 1946 seçimlerinde Demokrat Parti’den milletvekili adayı oldu, seçilemedi. Yaşamının son dönemini zorluklar içinde geçirdi.

Servet-i Fünun etkisi taşıyan ilk şiirleri 1912’de “Şehbal” dergisinde yayınlandı. Şiire arzu ölçüsüyle başlayan Enis Behiç, daha sonra Ziya Gökalp’in etkisiyle hece ölçüsünü benimsedi ve Milli Edebiyat akımına katıldı.

Hiciv türünde yazdığı eserlerini “Akbaba” adlı mizah dergisinde yayımladı. Mizah türünde yazdığı eserlerinde “Çimdik” takma adını kullandı.

Ulusal duyguları ön plana çıkaran ve yiğitlik temalarını uç noktalara götüren şiirler yazdı. Bazı şiirlerinde biçim açısından hece kalıplarını kırma çabası da gösterdi.

1946’dan sonra mistik bir şiire yöneldi. Bir mevlevinin ruhuyla bağlantı kurduktan sonra yarattığını öne sürdüğü tasavvufi şiirler yazdı.

Enis Behiç Koryürek

Enis Behiç Koryürek’in Eserleri:
Şiir:

Miras (1927)
Varidat-ı Süleyman Çelebi (1949)
Miras ve Güneşin Ölümü (Ölümünden sonra, Dr. Fethi Tevetoğlu’nun incelemesiyle, 1951)

Enis Behiç Koryürek için yapılan aramalar

Enis Behiç Koryürek, Enis Behiç Koryürek biyografi, Enis Behiç Koryürek hayatı, Enis Behiç Koryürek özgeçmişi, Enis Behiç Koryürek hakkında, Enis Behiç Koryürek doğum yeri, Enis Behiç Koryürek fotoğraf, Enis Behiç Koryürek video, Enis Behiç Koryürek resim, Enis Behiç Koryürek kimdir?, Enis Behiç Koryürek kaç yaşında?, Enis Behiç Koryürek kaç yaşında öldü? Enis Behiç Koryürek nereli, Enis Behiç Koryürek memleketi Enis Behiç Koryürek ne zaman ve neden öldü? Enis Behiç Koryürek Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Enis Behiç Koryürek
Google'de ara: Enis Behiç Koryürek