Erkin Koray

Ölüm Nedeni: akciğer sorunları
Öleli tam: 0 yıl, 10 ay, 10 gün olmuş.
Öldügünde: 82 yaşındaydı.

Mustafa Erkin Koray (24 Haziran 1941, Kadıköy, İstanbul – 7 Ağustos 2023, Toronto), Türk rock sanatçısıydı. Anadolu rock, psychedelic rock ve hard rock türünde çok sayıda özgün eseri bulunmaktadır. Sanatçı, Anadolu’nun kültürel mirasını da korumaya katkıda bulunmuş, birçok türküyü yeniden düzenlemiş ve dinleyiciyle buluşturmuştur.

Özgün çalışmaları, Doğu ve Batı müziklerinde yaptığı çalışmalarla birçok müzisyeni etkilemiştir. Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçalar ile Türk sanat müziği eserlerini yorumlayarak Anadolu rock tarzında eserler vermiştir.

Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi Arabesk-rock parçaların yanında, Mesafeler, Yağmur gibi psychedelic rock’a uzanan ve Krallar, Akrebin Gözleri, Öfke gibi metal müzik olarak nitelendirilebilen birçok çalışmaya imza atmıştır. 1960’ların sonuna doğru, bağlamanın sesini müzik yapılan mekânlarda daha çok duyurmak ve rock müziğinde de kullanabilmek için elektro bağlamayı Orhan Gencebay ile geliştirmiştir.

Erkin Koray için yapılan aramalar

Erkin Koray, Erkin Koray biyografi, Erkin Koray hayatı, Erkin Koray özgeçmişi, Erkin Koray hakkında, Erkin Koray doğum yeri, Erkin Koray fotoğraf, Erkin Koray video, Erkin Koray resim, Erkin Koray kimdir?, Erkin Koray kaç yaşında?, Erkin Koray kaç yaşında öldü? Erkin Koray nereli, Erkin Koray memleketi Erkin Koray ne zaman ve neden öldü? Erkin Koray Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Erkin Koray
Google'de ara: Erkin Koray