Erman Şener

Ölüm Nedeni: siroz hastalığı
Öleli tam: 21 yıl, 2 ay, 12 gün olmuş.
Öldügünde: 59 yaşındaydı.

Erman Şener, (d. 9 Ağustos 1942, Afyon – ö. 29 Mart 2002, İstanbul), Türk sinema eleştirmeni, gazeteci, senaryo ve kitap yazarı, sunucu.

İstanbul Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni doktorasını yaparak bitirdi. 1958’de, henüz 16 yaşındayken sinema yazıları yazmaya başladı. Ses, Yeni Sinema, Hayat Tarih, Hey, Milliyet Sanat dergileriyle Milliyet gazetesinde çalıştı. Hey dergisinin yıllıklarını, Ses Sanatçıları Ansiklopedisi’nin sinema bölümünü hazırladı. Bir süre hem Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde, hem de İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Okulunda öğretim üyeliği yaptı. TRT’de uzun yıllar “Çarşamba Sineması” programını hazırlayıp sundu. Birçok sinema festivalinde ve yarışmada jüri üyesi olarak yer aldı. Milliyet’in TV sayfasındaki “Günün Filmlerinden” bölümünü hazırladı. 1970 yılında yeni oyuncu olan Tarık Tahsin Üregül’e Akan soyadını vermiştir.[kaynak belirtilmeli]

1975 yılında evlendiği Emine Şener ile 2 çocuk (Erdem ve Elif) sahibi olan Erman Şener, 29 Mart 2002 günü, siroz hastalığı nedeniyle 59 yaşında hayata veda etti.[1] Erman Şener’in mezarı Ankara’da bulunmaktadır.

—————-
Sinema yazarı (D. 9 Ağustos 1942, Afyon – Ö. 29 Mart 2002, İstanbul). İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu. 1959 yılında serbest muhabir olarak gazeteciliğe başladı. Ses dergisi (1967-73) ve Milliyet gazetesinde (1973-80) çalıştı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesine öğretim üyesi (1977) oldu. 1982 yılından itibaren görevini İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunda sürdürdü. Sinema-TV üzerine ve yakın dönem tarihine ilişkin yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı.

ESERLERİ:

Yeşilçam ve Türk Sineması, Kurtuluş Savaşı ve Sinemamız, Festivaller, Sinema Seyircisinin El Kitabı, TV-Video, Hayatımız Buruşuk (mizah, 1990).

KAYNAK: Atilla Aşut / 2002 Yılında Kaybettiğimiz Gazeteci, Yazar ve Yayıncılar (Çağdaş gazetesi, Haziran 2003, sayı: 54), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Erman Şener için yapılan aramalar

Erman Şener, Erman Şener biyografi, Erman Şener hayatı, Erman Şener özgeçmişi, Erman Şener hakkında, Erman Şener doğum yeri, Erman Şener fotoğraf, Erman Şener video, Erman Şener resim, Erman Şener kimdir?, Erman Şener kaç yaşında?, Erman Şener kaç yaşında öldü? Erman Şener nereli, Erman Şener memleketi Erman Şener ne zaman ve neden öldü? Erman Şener Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Erman Şener
Google'de ara: Erman Şener

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir