Fatma Girik

Ölüm Nedeni: organ yetmezliği
Öleli tam: 2 yıl, 0 ay, 30 gün olmuş.
Öldügünde: 79 yaşındaydı.

Fatma Girik (12 Aralık 1942, İstanbul – 24 Ocak 2022, Beşiktaş), Türk oyuncu, senarist, yapımcı ve siyasetçi.[1] 1956-2012 yılları arasında 200’den fazla sinema filmi ve dizide rol alan Girik, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın ile birlikte Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncasından birisi olarak anıldı.

Kemal Sunal’ın başrolde yer aldığı aralarında Bekçiler Kralı, Dokunmayın Şabanıma ve Yüz Numaralı Adam gibi filmlerin yapımcılığını üstlendi. 1988 yılında aktif siyasete atılarak 1989-1994 yılları arasında SHP’den Şişli Belediye Başkanı olarak görev aldı. İlk kez 1965 yılında Keşanlı Ali Destanı filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne” layık görüldü. Daha sonra Sürtüğün Kızı (1967), Ezo Gelin (1969), Boş Beşik (1970) ve Acı (1971) filmleri ile dört kez daha “En İyi Kadın Oyuncu” seçildi.

Senarist ve yönetmen Memduh Ün ile hayat arkadaşı olarak birliktelik geçiren Fatma Girik, 24 Ocak 2022’de COVID-19’a bağlı organ yetmezliği nedeniyle İstanbul’da 79 yaşında hayatını kaybetti.

Fatma Girik’in son sözleri:
Usta sanatçı, “Herhangi bir vasiyetiniz var mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Öldüğümde arkamdan kötü konuşmasınlar bana yeter! Kimsenin canını yakmadım, kimseye kötülük yapmadım, kul hakkı yemedim, kimseyi hor görmedim, kimseye şımarıklık ya da güç gösterisi yapmadım. En önem verdiğim şey bu. İyi insan olmak, dünyadaki her şeyden daha zordur. Sanatımın da hakkını verdim. Halkın sanatçısı oldum.”

Fatma Girik için yapılan aramalar

Fatma Girik, Fatma Girik biyografi, Fatma Girik hayatı, Fatma Girik özgeçmişi, Fatma Girik hakkında, Fatma Girik doğum yeri, Fatma Girik fotoğraf, Fatma Girik video, Fatma Girik resim, Fatma Girik kimdir?, Fatma Girik kaç yaşında?, Fatma Girik kaç yaşında öldü? Fatma Girik nereli, Fatma Girik memleketi Fatma Girik ne zaman ve neden öldü? Fatma Girik Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Fatma Girik
Google'de ara: Fatma Girik