Feriha Tevfik Negüs

Ölüm Nedeni: beyin kanaması
Öleli tam: 32 yıl, 10 ay, 1 gün olmuş.
Öldügünde: 80 yaşındaydı.

Feriha Tevfik (Negüs) (d. 27 Mayıs 1910 Istanbul – ö. 22 Nisan 1991), sinema ve tiyatro oyuncusu.

1929 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği yarışmayla Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesi olan Feriha Tevfik Kimdir? İşte detaylar… 4 Şubat 1929 günü Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ilanda şöyle deniliyordu: “Bütün dünyada güzel kadınlar seçilir ve memleketlerinin güzellik kraliçesi intihap edilirken, bizim böyle bir kraliçemiz niçin olmasın? Türkiye’nin en güzel kadını acaba kimdir?”. Bu ilanla güzelini arayan gazete aynı zamanda mayoyla podyuma çıkacak olan kızların ahlaka uygun olmayacağı eleştirilerine de yanıt vermiş oluyordu. Yarışmanın ilk elemesi halk tarafından yapıldı. Birkaç ay süren tanıtımlar sonucunda gazetede yayınlanan resimler üzerinden oy kullanan halk, jüri için 48 yarışmacıyı seçti. 2 Eylül günü yapılan yarışmada jüri, daha önceki halk oylamasında 11. olan “Orta boylu, kıvırcık lepiska saçlı, altın gözlü, beyaz tenli, zarif endamlı, beyaz krep satenden bir elbise giymiş olan” Feriha Tevfik’i birinci seçti.
Kraliçe seçildikten sonra çeşitli filmlerde oynayan Feriha Tevfik’in ilk filmi Kaçakçılar’dı. Sonraları tiyatroda da yer aldı ancak 1939’dan sonra sahnelerden tamamen ayrıldı ve bir daha hiç dönmedi. Üç kez evlendi, 1955 yılında ölen üçüncü kocası olan ceza avukatı Sadi Rıza Dağ’dan tek çocuğu olan Atilla Germiyanoğlu dünyaya geldi. 1991’de geçirdiği bir beyin kanaması sonucunda yaşamını yitirdi. mezarı Kadıköy içerenköy mezarlığındadır.

Oynadığı bazı filmler: Bir Kavuk Devrildi 1939
Tosun Paşa 1939
Allahın Cenneti 1939
Aysel Bataklı Damın Kızı 1935
Milyon Avcıları 1934
Leblebici Horhor Ağa 1933
Karım Beni Aldatırsa 1933
Bir Millet Uyanıyor 1932
Kaçakçılar 1929

Feriha Tevfik Negüs için yapılan aramalar

Feriha Tevfik Negüs, Feriha Tevfik Negüs biyografi, Feriha Tevfik Negüs hayatı, Feriha Tevfik Negüs özgeçmişi, Feriha Tevfik Negüs hakkında, Feriha Tevfik Negüs doğum yeri, Feriha Tevfik Negüs fotoğraf, Feriha Tevfik Negüs video, Feriha Tevfik Negüs resim, Feriha Tevfik Negüs kimdir?, Feriha Tevfik Negüs kaç yaşında?, Feriha Tevfik Negüs kaç yaşında öldü? Feriha Tevfik Negüs nereli, Feriha Tevfik Negüs memleketi Feriha Tevfik Negüs ne zaman ve neden öldü? Feriha Tevfik Negüs Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Feriha Tevfik Negüs
Google'de ara: Feriha Tevfik Negüs