Güven Sazak

Ölüm Nedeni: saglik sorunu
Öleli tam: 13 yıl, 2 ay, 23 gün olmuş.
Öldügünde: 76 yaşındaydı.

Güven Sazak (20 Ocak 1935 – ö. 25 Nisan 2011) Türk iş insanı.

1958 yılında Fenerbahçe kongre üyesi oldu. 12,5 yıl Sosyal Tesisler yöneticiliği yaptı. 1993-94’te Fenerbahçe’de başkanlık görevini yürüttü. Fenerbahçe futbol takımı onun döneminde 1993-94 sezonunda bir puan farkla ikinci oldu, ayrıca 1993 yılında Trabzonspor’u uzatmada 1-0 yenerek Başbakanlık Kupası’nı kazandı. Sazak, 20 Nisan 1994’te başkanlık görevini sağlık sorunları nedeniyle bıraktı. 25 Nisan 2011 tarihinde hayatını kaybeden Sazak’ın mezarı Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı’ndadır.

1935 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ankara Maarif ve Robert Kolej’de tamamladı. İngiltere’de otelcilik ve işletmecilik alanında eğitim gördü. Evli ve 4 çocuk babasıydı.

1958 yılında Fenerbahçe kongre üyesi oldu. 12 yıl, Fenerbahçe Sosyal Tesisler yöneticiliği yaptı. 1993-1994 yıllarında Fenerbahçe’de başkanlık görevini yürüttü.

Fenerbahçe futbol takımı onun döneminde 1993-94 sezonunda bir puan farkla ikİnci oldu. Ayrıca 1993 yılında Trabzonspor’u uzatmada 1-0 yenerek Başbakanlık Kupası’nı kazandı.

1993 yılının Mayıs ayında olağanüstü kongrede başkanlığa seçildi. Basketbola ciddi yatırımlar yaptı. Fenerbahçe o dönem transfer sezonunda bir hamle de milli takımın yıldızları Harun Erdenay, Levent Topsakal ve Ömer Büyükaycan’ın yanısıra ABD’den iki spektaküler oyuncu Kenny Miller ile Conrad McRae’yi kadrosuna kattı.

20 Nisan 1994’te başkanlık görevini sağlık sorunları nedeniyle bıraktı. Yüksel İnşaat kurucu başkanıydu.

DP Milletvekili Emin Sazak’ın oğlu, MHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak’ın kardeşiydi.

Güven Sazak, 26 Nisan 2011 tarihinde tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Cenazesi, 28 Nisan 2011 Perşembe günü Şakirin Camisi’nden kılınan öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.

ALİ ŞEN: ÇOK BÜYÜK BİR FENERBAHÇELİ’YDİ

Fenerbahçe Kulübü eski başkanlarından Ali Şen, kulübün eski başkanlarından Güven Sazak’ın vefatı nedeniyle çok üzgün olduğunu söyledi.
Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güven Sazak’ın 40 yıllık arkadaşı olduğunu belirterek, “Fenerbahçe’de müşterek çok çalışmamız oldu. Güven 40 yıllık arkadaşımdı. Çok büyük bir Fenerbahçeli’ydi” dedi.
Güven Sazak’ın hayatının Fenerbahçe ile geçtiğini ifade eden Ali Şen, “Gün geldi rakip olduk. Fenerbahçe’nin sıkıntılı anında elini taşın altına koyup, başkan seçildi. Derin bir dostluğumuz vardı. Hepimiz ona ’Güven Ağa’ derdik. Bir ağa gibiydi. Hatıralarımız çok. Çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

MOSTUROĞLU: ESKİ BAŞKANIMIZIN ANİ ÖLÜMÜ BİZİ DERİNDEN ÜZDÜ

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, kulübün eski başkanlarından Güven Sazak’ın vefatına çok üzüldüğünü söyledi.
Mosturoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel işleri nedeniyle Ankara’ya gittiğini belirterek, “Haberi yolda duydum, çok üzüldüm” dedi.
Güven Sazak’ın Fenerbahçe camiasının mümtaz bir kişiliği olduğunu vurgulayan Mosturoğlu, “Eski başkanımızın ani ölümü bizi derinden üzdü. Birlikte çok maç izledik. Çok sevdiğim, saydığım bir insandı. Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

KULÜP GENEL SEKRETERİ OLCAY: ÇOK DEĞER VERDİĞİM BİR İNSANDI

Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Vedat Olcay, bugün vefat eden kulübün eski başkanlarından Güven Sazak’ın başkanlığında genel sekreterliğini yaptığını belirterek, “Çok değer verdiğim bir insandı” dedi.
Olcay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sazak’ın vefatı nedeniyle çok üzgün olduğunu ifade ederek, “Çok saygın bir iş adamıydı. Başkanlığı sırasında genel sekreterliğin yaptım” diye konuştu.
Sazak’ın Fenerbahçe’de birçok dönemde görev aldığını kaydeden Vedat Olcay, “Fenerbahçe camiasında uzun yıllar tanıdığım, her dönemde başarıya imza atmış bir insandı. Birçok dönemde görev aldı. Son başkanlık görevinde birlikte çalıştık. Çok iyi başkanlık yapıyordu ama rahatsızlığı nedeniyle ayrıldı. Aziz Yıldırım ile aynı görüşleri vardı. Kendisini kaybettik, çok üzgünüz” ifadelerini kullandı.
Olcay, 1993-94 sezonunda gerçekleşen seçimde Ali Şen’e karşı kazandıklarını anlatarak, “Kadıköy Grubu içinde hamiydi, ağabeyimizdi. Ağa tavırları vardı. Bütün arkadaşlarına, dostlarına karşı eli açıktı. Çiftliğinde sevdiği kişileri bir araya toplardı. Kavgacı bir insan değildi. İnsanlara yaklaşımı bir başkaydı” şeklinde konuştu.

Güven Sazak için yapılan aramalar

Güven Sazak, Güven Sazak biyografi, Güven Sazak hayatı, Güven Sazak özgeçmişi, Güven Sazak hakkında, Güven Sazak doğum yeri, Güven Sazak fotoğraf, Güven Sazak video, Güven Sazak resim, Güven Sazak kimdir?, Güven Sazak kaç yaşında?, Güven Sazak kaç yaşında öldü? Güven Sazak nereli, Güven Sazak memleketi Güven Sazak ne zaman ve neden öldü? Güven Sazak Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Güven Sazak
Google'de ara: Güven Sazak