İstanbulun Fethi - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
İstanbulun Fethi nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

İstanbulun Fethi

Doğum Tarihi: 29.05.1453
Ölüm Tarihi: 29.05.1453
Öldügünde 0 yaşındaydı.
Öleli tam: 567 yıl, 1 ay, 5 gün olmuş.

Doğum Yeri: İstanbul

İstanbulun Fethi, 29 Mayıs 1453te, şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusunun, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Hanın komutanlığında fethetmesidir.

Bu fetihten sonra Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, henüz 21 yaşında olan Sultan II. Mehmed, fatih unvanını da alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmaya başlanmıştır. Tarihteki en önemli devletlerden olan Doğu Roma İmparatorluğu böylelikle sona ermiştir. İstanbul Fetih edildikten sonra Orta Çağ kapanmış ve 1789 Fransız ihtilaline kadar sürecek olan Yeni Çağ başlamıştır. Sultan II. Mehmed, İstanbulun fethine karar verdiğinde o zamanki başkent Edirnede, İstanbulun aşılamaz olarak bilinen surlarını yerle bir edebilmek için o güne kadar görülmemiş büyüklükteki, şahi olarak bilinen topları döktürmüştü. II: Mehmed ayrıca, hazırlanmakta olan bu topların yanısıra, Bizansa denizden gelebilecek yardımları engellemek için Yıldırım Bayezid tarafından inşa edilmiş olan Anadolu Hisarının karşısına Rumeli Hisarını (Boğazkesen Hisarı) yaptırdı. Yapılan hazırlıkların kendisine yönelik olduğunu anlayan Bizans İmparatoru Konstantin, Sultan II. Mehmedi hediyelerle vazgeçirmeye çalışırken, bir yandan da Avrupa devletlerine elçiler yollayarak onları durumdan haberdar ediyor ve yardım istiyordu. Ancak 1054 yılında Hıristiyanlığın Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi olarak ikiye ayrılması sebebiyle, Papa V. Nikola Bizansı desteklemeyi pek düşünmüyordu. Bazı İtalyan şehir devletleri askeri birliklerini Bizansa yardımcı olmak amacıyla İstanbula yollasa da, Avrupanın büyük devletleri Bizansı desteklememe kararı almışlardı. Yardımlarla birlikte Bizans ordusu, 2.000i paralı olmak üzere 9.000 askerden oluşuyordu. Şehri savunan duvarlar, 22,5 km.yi bulan uzunluklarıyla dönemin en güçlü surları olarak biliniyordu.

Sultan II. Mehmed, 20.000 yeniçerinin de dahil olduğu 100.000 kişilik bir kuvveti yönetiyordu. Rumeli Hisarını inşa ettirmenin yanısıra bir de donanma kurdurmuştu. Ordusunu İstanbul civarında toplamış; bu arada, yardım göndermelerini önlemek amacıyla bazı Balkan devletlerine ordular göndererek, gelebilecek yardımları önleme, yardım yollamayı düşünenlere ise gözdağı verme yoluna gitmiştir. Durumun giderek ümitsizleştiğini gören Bizans İmparatoru, surların önüne geniş hendekler açtırmış, Haliçin güvenliğini sağlamak amacıyla da girişine zincir çektirmişti. Ordusu ile İstanbulun önünde bulunan Sultan II. Mehmed, Bizans İmparatoruna elçi göndererek teslim olması çağrısında bulunmuş, ancak reddedilmişti. Bunun üzerine tarihteki en son İstanbul kuşatması başladı. Kuşatma, Türk topçusunun, surları top ateşine tutmasıyla başladı. Bizans ordusu ise, surlarda açılan gedikleri kapatmaya çalışıyordu. Osmanlı, donanması ile de Haliçi zorluyor fakat zinciri aşamadıkları için gemiler Haliçe giremiyordu. Günlerdir süren kuşatmanın henüz başarı getirememiş olması ve Ceneviz donanmasından gelen yardımın Boğazı geçerek Haliçe girmesi Sultan II. Mehmedi sinirlendirmiş ve atını boğazın sularına sürerek donanmasına emirler yağdırmış, komutanlarına da, saldırı için orduyu hazırlamalarını emretmişti.

Ölüm nedeni: İstanbul | E

Kategori: Blog

Rastgele Profil: Ali Adnan Ertekin Menderes, Esen Ünür, İlhan Kantarcı, Kemal Sunal, Sönmez Atasoy, Orçun Sonat, Fatma Neslişah Sultan, Siyami Ersek,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!