İzzettin Ökte

Ölüm Nedeni: felç
Öleli tam: 32 yıl, 9 ay, 2 gün olmuş.
Öldügünde: 81 yaşındaydı.

İzzettin Ökte (d. 1910, İstanbul – ö. 26 Mayıs 1991, Çınarcık), Türk tanbur sanatçısı.

Babası ûdî Nail Ökte’dir. Kendi kendini yetiştirdi. Genç yaşta Cumhurbaşkanlığı Fasıl Heyeti’ne öğretmen oldu. Ardından yeni kurulan Ankara Radyosu’na tanbûrî olarak girdi. (Daha sonra İ.T.Ü. Devlet Konservatuvarı’na dönüşecek olan) İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda görev yaptı. Münir Nurettin Selçuk’a da konserlerinde eşlik etti.

Tanbûrî Cemil Bey’den sonra 20. yüzyılın en önemli ve üslûp sahibi tanbûrîlerinden biriydi. Tanburu daima 43 perdeli olarak çaldı ve tok bir ses elde etmek için mızrabı biraz kalınlaştırdı. Aynı ustalıkla çaldığı yaylı tanburda da ilk kez alt telleri birleştirdi ve viyolonsel benzeri bir ses elde etti. Ercüment Batanay ve kendi öğrencisi Sadun Aksüt en çok etkilediği tanbûrîlerdir.

Geçirdiği felç dolayısıyla hayatının son on yılını tanbur çalamayacak derecede hasta olarak tamamladı. Yaptığı taksim kayıtları Nevzat Atlığ ve Sadun Aksüt tarafından toplanarak iki CD hâlinde yayınlandı. Tanınmış neyzenlerden Burhanettin Ökte (1904-1973) ağabeyidir.

İzzettin Ökte için yapılan aramalar

İzzettin Ökte, İzzettin Ökte biyografi, İzzettin Ökte hayatı, İzzettin Ökte özgeçmişi, İzzettin Ökte hakkında, İzzettin Ökte doğum yeri, İzzettin Ökte fotoğraf, İzzettin Ökte video, İzzettin Ökte resim, İzzettin Ökte kimdir?, İzzettin Ökte kaç yaşında?, İzzettin Ökte kaç yaşında öldü? İzzettin Ökte nereli, İzzettin Ökte memleketi İzzettin Ökte ne zaman ve neden öldü? İzzettin Ökte Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: İzzettin Ökte
Google'de ara: İzzettin Ökte