Keriman Halis Ece Tamer

Ölüm Nedeni: kalp yetmezligi
Öleli tam: 11 yıl, 4 ay, 13 gün olmuş.
Öldügünde: 98 yaşındaydı.

Türkiye’nin ilk ”Dünya Güzeli” Keriman Halis Ece Tamer (99), İstanbul’da kızının evinde hayatını kaybetti
Edinilen bilgiye göre, Bebek’te kızının evinde yaşayan Keriman Halis Ece Tamer, kalp yetmezliği nedeniyle akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Keriman Halis Ece Tamer’in cenazesinin, 30 Ocak Pazartesi günü İstanbul’da toprağa verileceği öğrenildi.

Keriman Halis kimdir?
İstanbul’da 1913 yılında doğan Keriman Halis, 3 Temmuz 1932’de Türkiye’de yapılan güzellik yarışmasında ”Türkiye Güzeli”, 31 Temmuz 1932’de yapılan ve 28 ülkenin katıldığı yarışmada da ”Dünya Güzellik Kraliçesi” seçilmişti.

Keriman Halis’e, 1934’te çıkan Soyadı Kanunu ve yarışmadaki başarısından sonra bizzat Atatürk tarafından kraliçe anlamına gelen ”Ece” soyadı resmi olarak verilmişti.
GÜL’DEN TAZİYE MESAJI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin ilk dünya güzeli Keriman Halis Ece Tamer’in vefatından büyük üzüntü duyduğunu, Tamer’in her zaman saygıyla anılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün, Tamer’in vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladığı belirtildi.

Gül mesajında şunları kaydetti:

”1932’de Dünya Güzellik Kraliçesi seçilen Keriman Halis Ece Tamer’in vefatından büyük üzüntü duydum. Ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil eden ve Büyük Atatürk tarafından da ‘Ece’ soyadıyla taltif edilen Keriman Halis Ece Tamer her zaman saygıyla hatırlanacaktır. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve milletimize baş sağlığı diliyorum.”

Keriman Halis Ece (16 Şubat 1913; İstanbul – 28 Ocak 2012; İstanbul[1]), Türk piyanist, model ve Türkiye’nin ilk dünya güzeli. Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması olan ve Miss Turkey olarak bilinen organizasyonun 1932 yılındaki birincisi seçilmiştir. Ubıhlardandı.[2]

31 Temmuz 1932’de Belçika’nın Spa kentinde yapılan ve yirmi sekiz ülkenin delegelerinin katıldığı, dönemin en prestijli yarışması, Dünya Güzellik Yarışmasında birinci olarak “Dünya Güzellik Kraliçesi” seçilmiştir. Resmî olarak Kâinat Güzeli ve Zarafet Güzeli unvanları ile de adlandırılabilir. İstanbul’da 28 Ocak 2012 98 yaşında hayatını kaybetti. Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Keriman Halis Ece Tamer için yapılan aramalar

Keriman Halis Ece Tamer, Keriman Halis Ece Tamer biyografi, Keriman Halis Ece Tamer hayatı, Keriman Halis Ece Tamer özgeçmişi, Keriman Halis Ece Tamer hakkında, Keriman Halis Ece Tamer doğum yeri, Keriman Halis Ece Tamer fotoğraf, Keriman Halis Ece Tamer video, Keriman Halis Ece Tamer resim, Keriman Halis Ece Tamer kimdir?, Keriman Halis Ece Tamer kaç yaşında?, Keriman Halis Ece Tamer kaç yaşında öldü? Keriman Halis Ece Tamer nereli, Keriman Halis Ece Tamer memleketi Keriman Halis Ece Tamer ne zaman ve neden öldü? Keriman Halis Ece Tamer Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Keriman Halis Ece Tamer
Google'de ara: Keriman Halis Ece Tamer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir