Mustafa Kandıralı - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Mustafa Kandıralı nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Mustafa Kandıralı

Doğum Tarihi: 00.00.1930
Ölüm Tarihi: 27.12.2020
Öldügünde 91 yaşındaydı.
Öleli tam: 0 yıl, 0 ay, 20 gün olmuş.

Doğum Yeri: Kocaeli

Mustafa Kandıralı (1930, Kandıra, Kocaeli - 27 Aralık 2020, Tuzla, İstanbul), 1960'lı senelerde ABD'de konser turu yapmış dünyaca ünlü klarnetçi.

1930 yılında Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde doğdu. On üç yaşında Kandıra'daki evinden kaçıp yürüyerek İstanbul’a gelen Mustafa Kandıralı 50 yılı aşkın bir zaman dilimi içindeki sanat yaşamına onlarca plak, 20’den fazla kaset sığdırdı. Yaklaşık yirmi yıl boyunca TRT'deki programlarıyla neşeli bayram sabahlarının simgesi hâline geldi. Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi değerli yorumculara eşlik etti. Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacı, seyirciye ve çalışma arkadaşlarına olan saygısı ile müzik dünyasında bir ekol yarattı. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir klarnet ustası olduğunu ispat etti, hayranlar edindi. Louis Armstrong ile beraber çaldı. Dünyanın dört bir tarafında yapılan konserler ve resitallere katıldı. En iyi yetiştirdiği klarnet ustalarından birisi yeğeni Türkan Kandıralı'dır.

 

27 Aralık 2020 günü tedavi gördüğü Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 90 yaşında hayatını kaybetti.[1][2] Cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.[3]

Ölüm nedeni: çoklu organ yetmezliği | E

Kategori: Müzik

Rastgele Profil: Bilal İnci, 2011'de aramızdan ayrılan isimler..., Rauf Raif Denktaş, Semih Sancar, Mehmet Altınsoy, Ayşe Saffet Alpar, Şener Koltuk, Mahmut Celalettin Cüda,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!