Necdet Yakın

Ölüm Nedeni: kalp
Öleli tam: 16 yıl, 8 ay, 21 gün olmuş.
Öldügünde: 74 yaşındaydı.

Necdet Yakın, (1 Ocak 1932, Bulgaristan – 20 Eylül 2006, İstanbul) Türk oyuncu.
Türk sinema hayatının emektar oyuncularından biri olan Necdet Yakın 1 Ocak 1932 de Bulgaristan’da dünyaya gelmiştir. Sinemanın ve tiyatronun o her zamanki acımasızlığı olan isimden çok yüzün ön planda olması, onun isminin değil de yüzünün tanınmasına vesile oldu. Adı sıkça anılmasa da filmlerde yüzü ile parladı kısa boylu, doğal komik Necdet Yakın. Ne kadar doğum yerini Bulgaristan yazmış olsak ta aslen Yunanistan’lıdır. Bir söyleşide Necdet Yakın şöyle anlatır kendisini “Biz üç kardeşiz. Çok fakir bir aileydik. Annem babam tütün işçisiydiler. İlkokul, derken orta ikiye kadar ite kaka devam ettim. Sonra bıraktım okulu. Muhtelif işlerde çalışmaya başladım. Askerden sonra bir şirkete muhasebe yardımcısı olarak girdim.” O sırada Teknik Üniversitesinde okuyan bir arkadaşı vardır ve onunla zaman geçirmektedir, akşamları ona oturmaya gider, arkadaşının projelerine yardım ederdi.

Necdet Yakın’dan Tiyatro ve Sinemaya Merhaba
Bir gün eline Arthur Miller’ın bir oyunu geçer. Onu güzelce okur ve çok duygulanır. Arkadaşı bunu fark edince hemen kendisine üniversitenin tiyatro bölümünde başlaması gerektiğini söyler. Söyler ama Necdet bırakın oynamayı tiyatroya bile doğru dürüst gitmemiştir. İşte eve evden işe gidip gelirken roller ezberlemeye çalışır vapur içinde. Sevmiş olsa gerek bu işi yoksa ne demeye uğraşsın ki? Zihni Küçümen (dönemin tiyatro sanatçısı) ablasının ilkokuldan sınıf arkadaşıdır. Önce Haldun Dormen’in Cep Tiyatrosu’nda kurslara girer. Sonrasında Nüvit Özdoğru ve Zihni Küçümen’in yardımları ile 1959 – 1960 sezonunda Şehir Tiyatrosu’na geçiş yapar ve böylelikle sahne hayatına ilk adımını atmış olur. Bundan kısa bir süre sonra 1962 senesinde sinemaya başlar yardımcı oyuncumuz. İlk filmi Sokak Kızı’dır. Filmde Fikret Hakan, Fatma Girik, Öztürk Serengil, Ahmet Tarık Tekçe gibi ünlü isimler de vardır. Yardımcı oyuncumuz 120 ye yakın filmde rol almıştır. Bu filmler de genellikle komedi üzerinedir.

Olumu
Necdet Yakın sahnelerden hiç ayrılmak istemez fakat iki gözünde bulunan katarakttan dolayı ameliyat olur. Daha sonra kalbi sıkıştırmaya başlar Türk sinemasının ünlü yüzünü. Alkol ve sigarayı bırakır ama pekte faydası olmaz artık. Necdet Yakın, gerçekten de cana yakın ve alçak gönüllü biriydi. Onlarca filmde oynamasına karşın adıyla hatırlayan azdır. Necdet Yakın’ın ölüm tarihi 20 Eylül 2006’ dır. Ölüm haberiyse kısacık geçer gazete sayfalarına. Her zamanki gibi sessiz ve sedasız. Türk Sinema hayatının önemli taşlarından biri olan Necdet Yakın, yani LÜFER’e bu vesile ile Allah’tan rahmet diliyoruz. Necdet Yakın Yeşilçam Ailesi…

“Sakar Şakir”, “Avanak Apti”, “Japon İşi”, “Şabanoğlu Şaban”, “Çarıklı Milyoner”, “Vah Başımıza Gelenler” ve “Köşe Kapmaca” Necdet Yakın’ın rol aldığı sinema filmleri arasında bulunuyor.

Yakın, İBB Şehir Tiyatrolarına ilk girdiği günden itibaren sırasıyla “Edebiyat Mükafatı”, “Mektep Arkadaşı”, “İyi Saatte Olsunlar”, “Lütfen Dokunmayın”, “İki Efendinin Uşağı”, “Sabır ve Sebat”, “Atinalı Timon”, “Mum Söndü”, “Dilekçe”, “Otelci Kadın”, “Bir Frank Mükafat”, “Tepeden İnme”, “Küçük Şehir”, “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, “Romeo ve Jülyet”, “İspinozlar”, “Pazartesi-Perşembe”, “Coriolanus”, “Eşeğin Gölgesi” gibi oyunlarda rol aldı

Necdet Yakın için yapılan aramalar

Necdet Yakın, Necdet Yakın biyografi, Necdet Yakın hayatı, Necdet Yakın özgeçmişi, Necdet Yakın hakkında, Necdet Yakın doğum yeri, Necdet Yakın fotoğraf, Necdet Yakın video, Necdet Yakın resim, Necdet Yakın kimdir?, Necdet Yakın kaç yaşında?, Necdet Yakın kaç yaşında öldü? Necdet Yakın nereli, Necdet Yakın memleketi Necdet Yakın ne zaman ve neden öldü? Necdet Yakın Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Necdet Yakın
Google'de ara: Necdet Yakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir