Nevzat Pesen

Ölüm Nedeni: intihar
Öleli tam: 51 yıl, 3 ay, 12 gün olmuş.
Öldügünde: 48 yaşındaydı.

Nevzat Pesen (d. 17 Nisan 1924, İzmir – ö. 10 Şubat 1973, İstanbul) Türk yönetmen, yapımcı ve seslendirme sanatçısıdır. Sinema oyuncusu Neriman Köksal’ın eşidir.
İzmir Karataş Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1940’larda sinemaya girmiştir.

1950’lerin ikinci yarısında sinemaya geçenler arasında Umut verici, piyasa kalıplarının dışına çıkmayı deneyen ve bunun bir iki çalışmayla başarabilenler arasına Nevzat Pesen (1924-1973) ayrı bir yerde tutmaktadır. İzmir’de Doğan, 1957’de kendi yapım şirketi Pesen Film’i kuran, ertesi yıl yönetmen olarak ilk filmini (Samanyolu) çeken Pesen, piyasa beğenilerine uygun bir dizi filmden (Aşk Rüzgarı 1960; Şahane Kadın, 1961; Zavallı Necdet, 1961) sonra 1962’de John Steinbeck’in Fareleri ve insanlar/Of Mice and Men’ini uyarlayıp ikimize Bir Dünya ile yoksul bir çevreyi, az gelişmiş bir kişiyi inandırıcı bir şekilde beyaz perdeye aktararak beklenmeyen bir çıkışla dönemin sinema yazarlarının dikkatini çekiyordu.

Bir sonraki yıl Pesen, ona İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Ödülü’nü (1964) kazandıracak olan, Maxwell Anderson’un sahne oyunu ve Mervyn Le Roy’un filminden yararlanarak Kötü Tohum’u çekti. Artist olmak için Manisa’dan İstanbul’a gelen bir genç kızın öyküsünü anlatan Ahtapotun Kollar’ında (1964) ise yönetmen hem sinema çevresinin, hem de büyük kentin gebe olduğu tehlikelere yönelerek, öyküsünü olumlu bir şekilde sonuçlandırıyor. Film İzmir Fuarı Altın Salkım Ödülü ile İstanbul Üniversitesi’nin Film Ödülü’nü kazanmıştır.

Pesen’in Türk Sinemasına katkısı bu üç filmde noktalanır; yapımcı/yönetmen sonraki yıllarda yeniden ticari filmlerine döndü; Posta Güvercini (1965); Karanfilli Kadın (1966); Hırsız Prenses (1967); Mağrur Kadın (1970); Mualla (1971); Pesen 1973 yılında, yapımcılığının bunalımlı bir döneminde intihar etmiştir.

Nevzat Pesen için yapılan aramalar

Nevzat Pesen, Nevzat Pesen biyografi, Nevzat Pesen hayatı, Nevzat Pesen özgeçmişi, Nevzat Pesen hakkında, Nevzat Pesen doğum yeri, Nevzat Pesen fotoğraf, Nevzat Pesen video, Nevzat Pesen resim, Nevzat Pesen kimdir?, Nevzat Pesen kaç yaşında?, Nevzat Pesen kaç yaşında öldü? Nevzat Pesen nereli, Nevzat Pesen memleketi Nevzat Pesen ne zaman ve neden öldü? Nevzat Pesen Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Nevzat Pesen
Google'de ara: Nevzat Pesen