Önder Kütahyalı

Ölüm Nedeni: KOAH
Öleli tam: 3 yıl, 3 ay, 5 gün olmuş.
Öldügünde: 84 yaşındaydı.

Türkiyenin görme engelli ilk müzik profesörü Önder Kütahyalı yaşamını yitirdi

İzmir Devlet Konservatuarında müzik ve keman dersleri veren Kütahyalı, aynı zamanda konservatuvara girmeyi hak kazanan üç görme engelli öğrenciden birisiydi.

Önder Kütahyalı, 16 Mayıs 1936da Tirede doğdu. Bebekliğinde geçirdiği hastalık nedeniyle görme duyusunu yitirdi. 1952 yılında Ankara Devlet Konservatuarını kazandı. 1958 yılında ‘Keman Asistanı olarak İzmir Devlet Konservatuarında Form Bilgisi, Opera ve Bale Tarihi, Çalgı Bilgisi ve Tarihi dersleri verdi. Önder Kütahyalı 1987de Doçent, 1999daysa Profesör unvanını aldı. Beş yıl Profesör olarak çalıştıktan sonra Nisan 2004te Dokuz Eylül Üniversitesinden emekli oldu. Kütahyalı, 2003 yılından bu yana “Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneğinin” kurucu üyesi ide. Cumhuriyet gazetesinde müzik eleştirileriyle ilgili köşe yazarlığı da yapan Kütahyalı, evli ve 2 çocuk babası.

Önder Kütahyalı için yapılan aramalar

Önder Kütahyalı, Önder Kütahyalı biyografi, Önder Kütahyalı hayatı, Önder Kütahyalı özgeçmişi, Önder Kütahyalı hakkında, Önder Kütahyalı doğum yeri, Önder Kütahyalı fotoğraf, Önder Kütahyalı video, Önder Kütahyalı resim, Önder Kütahyalı kimdir?, Önder Kütahyalı kaç yaşında?, Önder Kütahyalı kaç yaşında öldü? Önder Kütahyalı nereli, Önder Kütahyalı memleketi Önder Kütahyalı ne zaman ve neden öldü? Önder Kütahyalı Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Önder Kütahyalı
Google'de ara: Önder Kütahyalı