Osman Hamdi Bey

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 113 yıl, 7 ay, 6 gün olmuş.
Öldügünde: 67 yaşındaydı.

Osman Hamdi Bey (30 Aralık 1842, İstanbul – 24 Şubat 1910,[2] İstanbul), Osmanlı arkeolog, müzeci, ressam ve Kadıköy’ün ilk belediye başkanı.

Sakız Adası’ndan ufak yaşta evlatlık olarak gelen Rum asıllı Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu, İstanbul Milletvekili, belediye başkanı, müzeci, kimyager ve felsefeci Halil Ethem Bey ve nümizmat İsmail Galip Bey’in ağabeyidir.

İlk Türk arkeoloğu kabul edilir. Bağdat’ta ilk arkeolojik çalışmalarını yaptıktan sonra asıl gerekli yasanın çıkarılmasını sağlayarak ve tüm arkeolojik çalışmaların kontrolünü üstlenerek modern arkeoloji biliminin Osmanlı’da temellendirilmesini sağladı.[3] En önemli arkeolojik kazısı 1887-1888’de gerçekleştirildiği Sayda Kral Mezarlığı (Lübnan) kazılardır. Bu kazılar sırasında dünyaca ünlü İskender Lahdi’ni bulmuştur.

Osman Hamdi Bey İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin 29 yıl müdürlüğünü yapmış ve müzeyi dünyanın sayılı müzeleri[kaynak belirtilmeli] arasına ekletmiştir. Osman Hamdi Bey’i çağdaş Türk müzeciliğinin kurucusu sayanlar, bunu Osmanlı dönemindeki ilk Türk müze yöneticisi olmasıyla ve müzeyi geliştirmesiyle gerekçelendirirler.

Günümüzde varlığını Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak sürdüren Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’nin de kurucusudur. İlk Türk ressamlarından birisidir ve Türk resminde figürlü kompozisyon kullanan ilk ressam olarak tarihe geçmiştir.

Osman Hamdi Bey için yapılan aramalar

Osman Hamdi Bey, Osman Hamdi Bey biyografi, Osman Hamdi Bey hayatı, Osman Hamdi Bey özgeçmişi, Osman Hamdi Bey hakkında, Osman Hamdi Bey doğum yeri, Osman Hamdi Bey fotoğraf, Osman Hamdi Bey video, Osman Hamdi Bey resim, Osman Hamdi Bey kimdir?, Osman Hamdi Bey kaç yaşında?, Osman Hamdi Bey kaç yaşında öldü? Osman Hamdi Bey nereli, Osman Hamdi Bey memleketi Osman Hamdi Bey ne zaman ve neden öldü? Osman Hamdi Bey Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Osman Hamdi Bey
Google'de ara: Osman Hamdi Bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir