Ulubatlı Hasan - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Ulubatlı Hasan nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Ulubatlı Hasan

Doğum Tarihi: 00.00.1428
Ölüm Tarihi: 29.05.1453
Öldügünde 25 yaşındaydı.
Öleli tam: 567 yıl, 2 ay, 5 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Ulubatlı Hasan (Ulubat, Karacabey, Bursa; d. 1428 - ö. 29 Mayıs 1453; İstanbul), İstanbulun fethi sırasında Doğu Roma (Bizans) surlarına ilk sancağı diktiği iddia edilen Osmanlı askeri. Bugüne kadar Sipahi veya Yeniçeri şeklinde kurgulanmıştır.Ulubatlı Hasan o dönemin kaynaklarında yer almamaktadır. İstanbulun fethi sırasında bizzat bulunan Bizanslı tarihçi Francisin orijinal eserinde Ulubatlı Hasanın ismi geçmiyorken, daha sonraki tarihlerde Francisin eserine geniş ilaveler yapan Melissinosun yazdığı kitapta yer almaktadır. Melissinos, Francisin eserine yaklaşık dört misli daha ilave yapmıştır. Bunlardan biri de İstanbul surlarına ilk Türk bayrağını diken Ulubatlı (Lupadionlu) Hasandır. Birçok tarihçi ve araştırmacı, Melissinosun eseri renklendirmek için bu tür hikayeler uydurduğu ve Ulubatlı Hasanın aslında hayali olduğu kanaatindedir. Bir diğer dayanak ise şehrin fethedilişi sırasında o kargaşada surlara bayrağı ilk diken kişinin isminin sağlıklı bir şekilde zikredilmesinin mümkün olmayacağıdır.Gerek Osmanlı kaynaklarında, gerekse İstanbulun fethi sırasında bulunmuş yabancı tarihçilerin eserlerinde Ulubatlı Hasandan bahsedilmemektedir. Melissinosun ilaveli eserinde hangi kaynaklardan yararlandığı bilinmemektedir.[1]Gerçekliği tartışmalı olsada Ulubatlı Hasan, İstanbulun Türkler tarafından fethedilişinin simgesi olmuş ve Türk mitolojisinin bir parçası haline gelmiştir.

Ölüm nedeni: Ulubat Karacabey|Ulubatlı|Ulubatlı Hasan | E

Kategori: Devlet Siyaset

Rastgele Profil: Mehmet İbrahim Kurt, Hülya Tuğlu, Fatoş Sezer, İlhan Berk, İnal Batu, Haydar Baş, Cemil Bilsel, Hayrettin Karaca,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!