Sadi Somuncuoğlu

Ölüm Nedeni: kanser
Öleli tam: 1 yıl, 9 ay, 12 gün olmuş.
Öldügünde: 82 yaşındaydı.

Sadi Somuncuoğlu (1940, Aksaray – 28 Şubat 2022, Ankara), Türk siyasetçi ve gazeteci.
İlk ve ortaokulu Aksaray’da, lise ve yükseköğrenimini Ankara’da tamamladı. 1965 yılında “Bab-ı Ali’de sabah” gazetesini çıkardı. Gençliğinde Türk Ocağı bünyesindeki faaliyetlere katıldı. Buradaki devrin ileri gelen Türkçü aydınlarının sohbetlerinde bulundu. Daha sonra gençlik döneminde feyzaldığı Türk Ocaklarının başkanlığını yaptı(1994-1995). 1967’de aktif siyasete atıldı. 1969 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Adana Kongresi’nde Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildikten sonra, 12 Mart 1971 tarihine kadar kısa bir dönem dışında, MHP’li gençlerin eğitimi ve teşkilatlanması işlerini yürüttü.

1967-1969 döneminde Türkiye’deki bütün fakülte ve yüksek okullarda Alparslan Türkeş’in talimatı ile Ülkü Ocakları’nı kurdu. 1969 tarihinde, İbrahim Metin, Halil Özyıldız ile birlikte Devlet Dergi’sini çıkardı ve bu dergide birçok yazıları yayınlandı. 1970’te Ülkü Ocakları Birliğinin kuruluşunda görev aldı.

1977 yılında Niğde milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. 1995 Türkiye genel seçimlerinde Anavatan Partisi listesinden Aksaray milletvekili seçildi. Daha sonra bu partiden ayrılarak MHP’ye girdi ve 1999 seçimlerinde de MHP milletvekili oldu.[1] 57. Koalisyon Hükûmeti döneminde Milliyetçi Hareket Partisinden Devlet Bakanı olan Sadi Somuncuoğlu, genel başkanın aksi yöndeki kararına rağmen Cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu ve bu hareketi partide büyük tepki yarattı. Bundan dolayı da 8 Mayıs 2000 tarihinde bakanlıktan azledildi. Aktif siyasetten çekildikten sonra kitap ve köşe yazılarına ağırlık veren Somuncuoğlu’nun halihazırda yayınlanmış 7 kitabı vardır. Yeniçağ Gazetesinin köşe yazarlığı, Milli Düşünce Merkezinin genel başkanlığını yaptı.[2]

Kanser tedavisi gördüğü Ankara’daki Başkent Hastanesinde, 28 Şubat 2022 günü öldü.[3

Sadi Somuncuoğlu için yapılan aramalar

Sadi Somuncuoğlu, Sadi Somuncuoğlu biyografi, Sadi Somuncuoğlu hayatı, Sadi Somuncuoğlu özgeçmişi, Sadi Somuncuoğlu hakkında, Sadi Somuncuoğlu doğum yeri, Sadi Somuncuoğlu fotoğraf, Sadi Somuncuoğlu video, Sadi Somuncuoğlu resim, Sadi Somuncuoğlu kimdir?, Sadi Somuncuoğlu kaç yaşında?, Sadi Somuncuoğlu kaç yaşında öldü? Sadi Somuncuoğlu nereli, Sadi Somuncuoğlu memleketi Sadi Somuncuoğlu ne zaman ve neden öldü? Sadi Somuncuoğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Sadi Somuncuoğlu
Google'de ara: Sadi Somuncuoğlu