Semih Sergen

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 0 yıl, 7 ay, 18 gün olmuş.
Öldügünde: 91 yaşındaydı.

Semih Sergen (13 Mayıs 1931, İstanbul[1] – 6 Ağustos 2022, Muğla[2]), Türk tiyatro oyuncusu, yönetmeni, sinema ve dizi oyuncusu, oyun ve şiir yazarıdır.

Semih Sergen dokuz kuşaktır İstanbul’da yaşayan bir ailenin evladı olarak İstanbul’da doğdu. Gençlik yıllarında marangozluktan boyacılığa kadar çeşitli işler yaptı. Tiyatro sevgisi çocukluk yıllarında oluşan Sergen, okuduğu okulun tiyatro kolu başkanı olarak bir bakıma tiyatro hayatına başladı. Daha sonra ailesinin isteğiyle girdiği bahriyelik sınavını kazandı. Ancak aynı zamanda gizlice konservatuvar sınavına da girdi. Yıl 1949’da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nurettin Sevin, Mahir Canova, Cüneyt Gökçer gibi ustaların öğrencisi oldu.

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünü birincilikle bitirdikten sonra, aradan geçen yıllar içinde pek çok önemli karakteri canlandırdı. Kâh Don Carlos’tu sahnede, kâh III. Selim. Çavuş Musgrave de oldu, Şoför Ahmet de, Mimar Sinan da.

Tiyatroda 100’ün üzerinde başrol oynadı, 40’ın üzerinde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını topladığı 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı vardır. Türkiye’de ilk 45’lik şiir plağını o hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD’ler izledi. Türkiye’de çevrilen ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. 1958’de Duvaklı Göl adlı filmle Yeşilçam’la tanıştı.

Başta “Milli Kültür” dergisi olmak üzere, pek çok gazete ve dergiye yazılar yazan Sergen’in Türk Dili dergisinde şiir ve hikâyeleri kabul edilip yayınladı. Kendi ismiyle kurduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu’nu yönetti. Oğulları Burak Sergen ve Toprak Sergen de kendisi gibi tiyatrocudur.

Ömrünün son yıllarını Bodrum’da geçiren Semih Sergen, 6 Ağustos 2022’de burada vefat etti. Cenazesi 2 gün sonra Ankara’da Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verild

Semih Sergen için yapılan aramalar

Semih Sergen, Semih Sergen biyografi, Semih Sergen hayatı, Semih Sergen özgeçmişi, Semih Sergen hakkında, Semih Sergen doğum yeri, Semih Sergen fotoğraf, Semih Sergen video, Semih Sergen resim, Semih Sergen kimdir?, Semih Sergen kaç yaşında?, Semih Sergen kaç yaşında öldü? Semih Sergen nereli, Semih Sergen memleketi Semih Sergen ne zaman ve neden öldü? Semih Sergen Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Semih Sergen
Google'de ara: Semih Sergen