Suphi Vural Doğu

Ölüm Nedeni: Alzhemier
Öleli tam: 8 yıl, 2 ay, 11 gün olmuş.
Öldügünde: 77 yaşındaydı.

Suphi Vural Doğu (d. 27 Ağustos 1938, Gülşehir – ö. 12 Aralık 2015, Marmaris), Türk keman virtüözü.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile İstanbul Devlet Senfoni Orkestralarında hizmet vermiş; İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yapmış bir sanatçıdır.

Çigan müziğini dünyada en iyi icra eden keman sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Türk Sanat Müziği dalında da eserler vermiştir.

27 Ağustos 1938’de Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde dünyaya geldi. Müziğe okul çağı öncesinde kaval çalarak başladı. Öğretmen olan anne-babasının tayini nedeniyle İlk ve ortaöğrenimini Bursa’da gördü.

Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek keman bölümünde müzik öğrenimi gördü. Mezuniyetinden sonra bir hobi olarak ilgisini çeken Macar folklorü ve Çigan müziği üzerinde ciddi bir araştırma ve çalışma yaptı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile İstanbul Devlet Senfoni Orkestralarında 20 yıl kadar hizmet verdikten sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yaptı. Kurduğu trio ile 36 yıl boyunca İstanbul Divan Oteli’nde müzik yaptı; çigan müziği dalındaki başarısı ile takdir topladı. 2002 yılında emekli oldu ve Marmaris’e yerleşti.

Türk Sanat müziği dalında TRT Repertuvar Kurulu tarafından kabul edilmiş şarkıları bulunur.

Alzhemier hastası Doğu, 14 Aralık 2015’te Marmaris’te öldü. Cenazesi, İstanbul’da Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Suphi Vural Doğu için yapılan aramalar

Suphi Vural Doğu, Suphi Vural Doğu biyografi, Suphi Vural Doğu hayatı, Suphi Vural Doğu özgeçmişi, Suphi Vural Doğu hakkında, Suphi Vural Doğu doğum yeri, Suphi Vural Doğu fotoğraf, Suphi Vural Doğu video, Suphi Vural Doğu resim, Suphi Vural Doğu kimdir?, Suphi Vural Doğu kaç yaşında?, Suphi Vural Doğu kaç yaşında öldü? Suphi Vural Doğu nereli, Suphi Vural Doğu memleketi Suphi Vural Doğu ne zaman ve neden öldü? Suphi Vural Doğu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Suphi Vural Doğu
Google'de ara: Suphi Vural Doğu