Vala Önengüt

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 26 yıl, 2 ay, 13 gün olmuş.
Öldügünde: 68 yaşındaydı.

Doğum Tarihi:28 Aralık 1928
Doğum Yeri:Kayseri/Bünyan
Ölüm Tarihi:10 Aralık 1997
Ölüm Yeri:İstanbul

Sanat hayatına 11 yaşında başlamıştır. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sanat yaşamına adım atmıştır diyebiliriz.Bu zamanda Şehir Tiyatrosu’nda, tiyatronun çocuk bölümünde yer alarak başlamıştır. 1944 yılında ise Avni Diligil kontrolü altında olan Ses Tiyatrosu’nda oyunda rol almıştır. Rol aldığı oyunun adı Delidolu’dur. Bu oyunda bir foto muhabiri canlandırmıştır. Avni Diligil’in bu ses tiyatrosundan sonra kurmuş olduğu bir başka tiyatroda devam etmiştir. Tiyatro hayatına burada devam ederken, öte yandan Devlet Konservatuarı sınavını kazanır. Kazandığı bu sınav sonucunda Ankara’ya gider.Belli bir zaman, TRT’de yayınlanan satranç programı sunuculuğu da yapmıştır.

Ankara’da eğitim hayatına devam ederken, 1946 yılında Avni Diligil’in yazmış olduğu bir mektuptan etkilenir. Etkilendiği bu mektup yüzünden de eğitim hayatını yarıda bırakır. Daha sonra İzmir Şehir Tiyatrosu’na katılır. 28 Şubat 1956 yılında Strindberg’in oyununda yer almıştır. Bu oyun, tiyatronun sergilenen ilk oyunu olmuştur. Suçlu mu adlı oyunda yer aldıktan bir süre sonra İstanbul’a dönmeye karar vermiştir.

İstanbul’a dönüşünün ardından dublaj yapmaya başlamıştır. Dublaj yaptığı bu süre zarfında, Yul Bryner ve John Wayne gibi sanatçıların seslendirmesini uzun yıllar boyunca sürdürmüştür.Özellikle Yul Bryner’ı çok başarılı bir şekilde seslendirmiştir.

Vala Önengüt, sesinin bas olan tonundan faydalanır. Bu sayede Devlet Operası’na korist olarak girer. Çok önemli operalarda tanınan sanatçıların arasında bas partisyonlar okur. İstanbul Oda Tiyatrosu’nu kurar. Kurduğu bu tiyatroda Nazım Hikmet’in yazmış olduğu eserlerden biri olan İnek adlı oyunu sergiler. Bu sayede pek çok turne yapar. Daha sonra birçok bulvar oyunu ve tiyatrolar kurar. Bu sayede hem tiyatrolarını sergilemeye devam eder hem de pek çok turne yapma fırsatı bulur.

Genco Erkal’ın Dostlar Tiyatrosu’nda, iki sezon kadar da sahne almıştır. Daha sonra İstanbul Devlet Tiyatroları’nda misafir olarak görev almaya başlamıştır. Vala Önengüt hayatı boyunca oldukça fazla eserde seslendirmeler yaparak, günümüzde tanınmış olan sanatçılar arasına girmiştir.

1996 yılında ise vefat ederek bu dünyadan ayrılmıştır.

Seslendirme
On Emir (1956) Yul Brynner (Sinema Dublajı)
Vahşi Mücadele (1957) Burt Lancaster (TRT dublajı)
Will Penny: Yalnız Kovboy Charlton Heston (TRT dublajı)
Taras Bulba (1962) Yul Brynner (TRT dublajı)
High Noon (1952) Gary Cooper (TRT dublajı)
Ömer Muhtar (1981) Oliver Reed
10 to Midnight (1983) Charles Bronson
of mice and Men (1939) Lon Chaney Jr.
Kardeşim Benim (1983) Seslendirme Yönetmeni
Tosun Paşa (1976) Oktar Durukan
İnek Şaban (1978) Osman F. Seden
Dünyayı Kurtaran Adam (1982) Aytekin Akkaya
Sahte Kabadayı (1976) Yavuz Selekman
Korkusuz Cengaver (1976) Tarık Şimşek
Tutku İmparatorluğu (1976) Aoi Nakajami
İntikam Yumruğu (The Iron Man) 1973 Jimmy Wang Yu (Sinema Dublajı)
Tarkan Gümüş Eyer (1970) Altan Günbay
Askerin Türküsü (1959) Vladimir İvaşov (TRT dublajı)
Cowboy (1958) Glenn Frod (TRT dublajı)
Batıda Kan Var (1968) Charles Bronson (Sinema Dublajı)
Firar (1975) Charles Bronson (Sinema Dublajı)
Gümüş Mızrak (Xue lian huan) (1977) Jimmy Wang Yu (Sinema Dublajı)

Vala Önengüt için yapılan aramalar

Vala Önengüt, Vala Önengüt biyografi, Vala Önengüt hayatı, Vala Önengüt özgeçmişi, Vala Önengüt hakkında, Vala Önengüt doğum yeri, Vala Önengüt fotoğraf, Vala Önengüt video, Vala Önengüt resim, Vala Önengüt kimdir?, Vala Önengüt kaç yaşında?, Vala Önengüt kaç yaşında öldü? Vala Önengüt nereli, Vala Önengüt memleketi Vala Önengüt ne zaman ve neden öldü? Vala Önengüt Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Vala Önengüt
Google'de ara: Vala Önengüt