Zehra Yıldız

Ölüm Nedeni: beyin kanamasi
Öleli tam: 26 yıl, 7 ay, 10 gün olmuş.
Öldügünde: 42 yaşındaydı.

Zehra Yıldız (d. 1956 – ö. 9 Aralık 1997, Heidelberg), Türk soprano.

İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şan bölümünü bitirdi. 1982’de İstanbul Devlet Operası’nda solist olarak çalışmaya başladı. Yurt dışında çeşitli ödüller aldı. 1997’de turne sırasında Almanya’da geçirdiği beyin kanaması sonrasında öldü. Adına kurulan vakıf her yıl Aralık ayında, Zehra Yıldız Gecesi adı altında dünyadan genç opera yıldızlarını ağırlıyor.
———-
Zehra Yıldız, 1956’da dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümü’nden 1983’te mezun olan Yıldız, aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi sahnesinde “Venedik’te Bir Gece” opereti ile sahneye çıktı. Sanatçı 1984’te İtalya’da gerçekleştirilen La Boheme yarışmasında “Mimi” rolüyle ilk beş soprano arasına girerken, “Hoffmann’ın Masalları”, “Madama Butterfly”, “Otello”, “Maskeli Balo” ve “Aida” operalarında baş kadın oyuncu rolünü üstlendi.

Hayatı boyunca Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi ve Renato Gavarini gibi ünlü sanatçılarla çalışan Yıldız, 1994-1995 sezonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı” unvanına değer bulundu. Yıldız, 1995-1996 sezonunda Almanya’da rol aldığı “Uçan Hollandalı” operasındaki “Senta” rolüyle, Opern Welt dergisinde yılın en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. Yine Almanya’da “Salome” ve “Fidelio” temsillerinde baş kadın rolünü canlandıran sanatçı, İstanbul’da ise “Tosca” temsilinde sahne aldı.

Başarılı sanatçı, 9 Aralık 1997’de Heidelberg Operası’ndaki temsilin ardından geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti.

Zehra Yıldız için yapılan aramalar

Zehra Yıldız, Zehra Yıldız biyografi, Zehra Yıldız hayatı, Zehra Yıldız özgeçmişi, Zehra Yıldız hakkında, Zehra Yıldız doğum yeri, Zehra Yıldız fotoğraf, Zehra Yıldız video, Zehra Yıldız resim, Zehra Yıldız kimdir?, Zehra Yıldız kaç yaşında?, Zehra Yıldız kaç yaşında öldü? Zehra Yıldız nereli, Zehra Yıldız memleketi Zehra Yıldız ne zaman ve neden öldü? Zehra Yıldız Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Zehra Yıldız
Google'de ara: Zehra Yıldız