Abdülbaki Gölpınarlı

Ölüm Nedeni: Yaslilik
Öleli tam: 41 yıl, 10 ay, 24 gün olmuş.
Öldügünde: 82 yaşındaydı.

Abdülbaki Gölpınarlı (12 Ocak 1900, İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu – 25 Ağustos 1982, İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti), asıl adı Mustafa İzzet Baki olan edebiyat tarihçisi ve tercüman.

Abdulbaki Gölpınarlı’nın babası Azerbaycan-Gence’nin Gölbulak ilçesinden, annesi ise Çerkez (Adige) kökenli Vubh veya Ubıhlardandır. Gazeteci olan babası Ahmed Agâh Efendi, Mevlevi idi. Gelenbevi İdadisinin son sınıfındayken babasını kaybetti.[1] Tahsiline ara vererek çalışmaya başladı. İstanbul-Vezneciler’de kitapçılıkla uğraştı. Çorum’un Alaca ilçesindeki Menbâ-i İrfân İptidâî Mektebinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1922’de İstanbul’a döndü, sınavla son sınıfına girdiği İstanbul Erkek Muallim Mektebini, ardından da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü, Profesör Köprülüzade Mehmet Fuat Bey’in nezaretinde hazırladığı Melâmilik ve Melâmiler adlı mezuniyet tezi ile bitirdi (1930). Edebiyat öğretmeni olarak Konya, Kayseri, Balıkesir, Kastamonu liseleriyle İstanbul Haydarpaşa Lisesinde çalıştı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde Farsça okutmanlığı yaptı. Doktorasını verdikten sonra aynı fakültede metinler şerhi okuttu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde İslam-Türk tasavvuf tarihi ve edebiyatı dersleri verdi. 1945’te Türk Ceza Kanunu’nun 142. maddesine aykırı davrandığı iddiasıyla tutuklandı, 10 ay hapis yattıktan sonra beraat etti ve görevine döndü. 1949’da kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.[2]

Abdülbaki Gölpınarlı için yapılan aramalar

Abdülbaki Gölpınarlı, Abdülbaki Gölpınarlı biyografi, Abdülbaki Gölpınarlı hayatı, Abdülbaki Gölpınarlı özgeçmişi, Abdülbaki Gölpınarlı hakkında, Abdülbaki Gölpınarlı doğum yeri, Abdülbaki Gölpınarlı fotoğraf, Abdülbaki Gölpınarlı video, Abdülbaki Gölpınarlı resim, Abdülbaki Gölpınarlı kimdir?, Abdülbaki Gölpınarlı kaç yaşında?, Abdülbaki Gölpınarlı kaç yaşında öldü? Abdülbaki Gölpınarlı nereli, Abdülbaki Gölpınarlı memleketi Abdülbaki Gölpınarlı ne zaman ve neden öldü? Abdülbaki Gölpınarlı Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Abdülbaki Gölpınarlı
Google'de ara: Abdülbaki Gölpınarlı