Ahmet Kireççi

Ölüm Nedeni: trafik kazası
Öleli tam: 43 yıl, 9 ay, 24 gün olmuş.
Öldügünde: 64 yaşındaydı.

(Mersinli) Ahmet Kireççi (d. 27 Ekim 1914, Mersin – 17 Ağustos 1978, Mersin), Türk güreşçi. Olimpiyat tarihinde dereceye giren ilk iki Türk sporcudan biridir. 1948 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmıştır.
17 Ağustos 1978 günü geçirdiği bir trafik kazası sonucu ölmüştür. Mersin Şehir Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Olimpiyat tarihinde dereceye giren ilk iki Türk sporcudan biridir. Spora 17 yaşında boks ve atletizm dallarında başladı. Bir antrenman sırasında sakatlanması üzerine atletizmi bıraktı. Daha sonra İstanbul’da Kumkapı Güreş Kulübü’ne girdi. Kasımpaşa SK’ya bağlı olarak uzun süre görev yaptı. Milli mayoyu ilk kez 1933’te İzmir’de düzenlenen Balkan Oyunları’nda giydi. Hem grekoromen, hem serbest stilde güreşen Kireççi, Balkan Oyunlarında grekoromende biri 87 kg’da (1933), ikisi 79 kg’da (1937 ve 1940) olmak üzere üç kez birinci oldu. 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları’nda 79 kg serbestte üçüncülük elde ederek serbest güreşte Türkiye’ye ilk olimpiyat madalyasını kazandırdı ve bu madalya bronz du. 1948 Londra Olimpiyat Oyunları’nda grekoromende ağır sıklette altın madalya kazandı. 1949’da güreşi bıraktı. Doğum yeri olan Mersin’de işletmecilik yaptı.

Ölümü
17 Ağustos 1978 günü geçirdiği bir trafik kazası sonucu ölmüştür. Mersin Şehir Mezarlığı’na defnedilmiştir

Ahmet Kireççi için yapılan aramalar

Ahmet Kireççi, Ahmet Kireççi biyografi, Ahmet Kireççi hayatı, Ahmet Kireççi özgeçmişi, Ahmet Kireççi hakkında, Ahmet Kireççi doğum yeri, Ahmet Kireççi fotoğraf, Ahmet Kireççi video, Ahmet Kireççi resim, Ahmet Kireççi kimdir?, Ahmet Kireççi kaç yaşında?, Ahmet Kireççi kaç yaşında öldü? Ahmet Kireççi nereli, Ahmet Kireççi memleketi Ahmet Kireççi ne zaman ve neden öldü? Ahmet Kireççi Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ahmet Kireççi
Google'de ara: Ahmet Kireççi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir