Ahmet Suat Özyazıcı

Ölüm Nedeni: alzheimer
Öleli tam: 1 yıl, 3 ay, 30 gün olmuş.
Öldügünde: 86 yaşındaydı.

Ahmet Suat Özyazıcı (20 Nisan 1936 – 18 Şubat 2023) Türk eski futbolcu ve teknik direktör. Trabzonspor ilk şampiyonluğunu ve üç şampiyonluk hariç diğer tüm şampiyonluklarını onun yönetiminde kazanmıştır. Kendisine, taktikleri başarıyla uygulayabilmesinden ötürü taraftar ve yorumcular tarafından “Brezilyalı” benzetmesi yapılmıştır.

Trabzonspor’un efsane isimlerinden teknik direktör Ahmet Suat Özyazıcı vefat etti. İlk olarak 1973-74 sezonunda İkinci Lig’de Trabzonspor’u şampiyon yaparak Birinci Lig’e çıkaran Özyazıcı, daha sonra bordo-mavili takıma 1975-76, 1976-77, 1979-80 ve 1983-84 sezonlarında olmak üzere 4 lig şampiyonluğu daha yaşattı.

Ahmet Suat Özyazıcı, 1936 yılında Trabzon’da doğdu. Özyazıcı futbola 1954 yılında Yolspor’da başladı. 1956 yılında İdmanocağı’nda oynamaya başlayan Özyazıcı, daha sonra askerlik nedeniyle Ankara Havagücü Takımı’nda yer aldı.

Özyazıcı, profesyonelliğe ilk adımı 1967 yılında kurulan Trabzonspor’da attı ve 1969 yılında futbolculuk kariyerini noktaladı. İlk antrenörlük deneyimi 1970 yılında A takımda yardımcı antrenör olarak yapan Özyazıcı, 1971 yılında Trabzonspor genç takımının başına geçti ve takımı Karadeniz Bölge Şampiyonu yaptı.

Özyazıcı, 1972-73 sezonunun ikinci yarısında Trabzonspor’un başına geçerek ilk yılında 1 gol averajla şampiyonluğu kaçırdı ancak ikinci sezonunda Trabzonspor’u şampiyon yaparak Birinci Lig’e çıkarmayı başardı.

Ahmet Suat Özyazıcı, Türk futbol tarihinde bir ilke imza atarak şampiyonluğu Anadolu’ya taşıdı ve ligde 4 şampiyonluk yaşadı. Özyazıcı, Trabzonspor’un dışında Bursaspor ve Sarıyer’i çalıştırdı. Özyazıcı, Sarıyer’i de Balkan Şampiyonu yaptı.

Özyazıcı, evli ve 4 çocuk babasıydı.

TRABZONSPOR’A 18 KUPA KAZANDIRDI
Ahmet Suat Özyazıcı’nın görevde bulunduğu dönem içerisinde Trabzonspor, 18 kupa kazanmayı başardı.

Bordo-mavili takım, Özyazıcı döneminde 4 Birinci Lig şampiyonluğu, 1 İkinci Lig şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası şampiyonluğu, 5 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu, 2 Başbakanlık Kupası şampiyonluğu ve 1 Kıbrıs Barış Kupası şampiyonluğu yaşadı.

Özyazıcı döneminde ayrıca Deprem Kupası ve Kara Kuvvetleri Kupası gibi özel kupalar da elde edildi.

Özyazıcı, şampiyonluğu Anadolu’ya getiren ilk teknik direktör olurken, Fatih Terim’den sonra ligde en fazla şampiyonluk yaşayan teknik direktör oldu.

Son yılları ve vefatı
2022 yılında kalça kırığı nedeniyle ameliyat olan Özyazıcı, hayatının son dönemlerinde alzheimer ile de mücadele ediyordu. Ahmet Suat Özyazıcı 18 Şubat 2023’te evinde vefat etti.[1] Bir gün sonra Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesi’nde anısına Trabzonspor tarafından bir tören düzenlendi. Cenaze törenine Ali Kemal Denizci, Hüseyin Tok, Lemi Çelik ve Sadi Tekelioğlu gibi isimler katılmıştır. Cenazesi öğle namazına müteakip İskenderpaşa Camii’nde kılındıktan sonra Sülüklü Mezarlığı’nda 2020 yılında vefat eden eşinin yanında defnedildi

Ahmet Suat Özyazıcı için yapılan aramalar

Ahmet Suat Özyazıcı, Ahmet Suat Özyazıcı biyografi, Ahmet Suat Özyazıcı hayatı, Ahmet Suat Özyazıcı özgeçmişi, Ahmet Suat Özyazıcı hakkında, Ahmet Suat Özyazıcı doğum yeri, Ahmet Suat Özyazıcı fotoğraf, Ahmet Suat Özyazıcı video, Ahmet Suat Özyazıcı resim, Ahmet Suat Özyazıcı kimdir?, Ahmet Suat Özyazıcı kaç yaşında?, Ahmet Suat Özyazıcı kaç yaşında öldü? Ahmet Suat Özyazıcı nereli, Ahmet Suat Özyazıcı memleketi Ahmet Suat Özyazıcı ne zaman ve neden öldü? Ahmet Suat Özyazıcı Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ahmet Suat Özyazıcı
Google'de ara: Ahmet Suat Özyazıcı