Ajlan Büyükburç

Ölüm Nedeni: trafik kazası
Öleli tam: 24 yıl, 8 ay, 25 gün olmuş.
Öldügünde: 28 yaşındaydı.

Ajlan Büyükburç (d. 13 Kasım 1970, İstanbul – ö. 22 Temmuz 1999, Fethiye ,Muğla), Türk şarkıcı.
Pop müzik sanatçısı (D. 13 Kasım 1970, İstanbul – Ö. 22 Temmuz 1999, Muğla). Ünlü sanatçı Erol Büyükburç’un kızı. Sanata ilgisi küçük yaşlarda başlayan Ajlan, sekiz yaşındayken babası Erol Büyükburç’tan gitar dersleri aldı.

Ajlan, babasının zengin arşivi sayesinde caz müziğine onun sayesinde başladığını belirtmiştir. 17 yaşındayken pop sanatçısı Fatih Erkoç’un vokalistliğini yaptı. Nişantaşı Anadolu Meslek Lisesinde okuduğu yıllarda Milliyet gazetesinin düzenlediği liselerarası müzik yarışmasında “En İyi Kız Solist” dalında birinciliğe layık görüldü.

Aziz Üstel’in sunuculuğunu yaptığı “Gecenin Konukları” şov programına katılan sanatçı, o programda tanıştığı Mine Çağlıyan ile daha sonra Ajlan-Mine grubunu kurdular. İkili ilk çalışmalarını 1993’te çıkardıkları “Aşk olsun” adlı albümde topladı ve başarı sağladı. Ancak grup bir yıl içinde dağıldı. Ajlan, Mine’den ayrıldıktan sonra 1995’te “Tutunup Kendime” adlı bir solo albüm çıkardı.

Ölümü
22 Temmuz 1999’da, Muğla’nın Fethiye ilçesi yakınlarında sabah saatlerinde geçirdiği trafik kazası sonucu henüz 28 yaşındayken yaşamını yitirdi.[1] Sürücü ehliyetini kazadan sadece üç gün önce alan Ajlan Büyükburç, görgü tanıklarının ifadesine göre, virajı hızla döndükten sonra karşısına çatallı yol çıkınca paniğe kapılıp frene bastı. Asfalt yoldan çıkıp bir hafta önce hizmete sokulan stabilize yola girerek otomobil üç takla attıktan sonra da park halindeki bir traktöre çarptı.[4] Ajlan Büyükburç, paramparça olan otomobilde yaşamını yitirdi. Olaydan sonra Fethiye Devlet Hastanesi’nde yapılan muayenede, boynunda ve kolunda üçer kırık olduğu, ölümün akciğer kanaması, kafa travması ve boyun kırığından meydana geldiği belirlendi. Kazanın olduğu yolda yeni dökülen mıcır nedeniyle 4 kazanın daha meydana geldiği ve kaza yapanlardan ikisinin belediyeye kazaya sebebiyet vermekten dolayı dava açtıkları öğrenildi.[2] Ajlan Büyükburç’un kazadan 10 dakika önce Fethiye yakınlarında yol kontrolü yapan trafik polisleriyle sohbet ettiği, kendisini tanıttığı ve “Bodrum’dan yola çıktım, Kaş’a gazeteci bir arkadaşla buluşmaya gidiyorum” dediği öğrenildi.

En sevdiği caz şarkılarını bir albümde toplamayı planlayan Büyükburç, bunun için çalışmalara başlamıştı. Bir yandan da pop müzik albümü için çalışıyordu ve Aysel Gürel’den albümü için bir şarkı almıştı şarkının adı “Vursalar Ölmem” idi.[2] Büyükburç’un cenazesi Kanlıca Mezarlığı’na defnedildi.

KAYNAKÇA: Ajlan Büyükburç kimdir? (milliyet.com.tr, 23.07.1999), Ajlan Büyükburç kimdir? (sabah.com.tr, – 23.07.1999 – 7 Eylül 2015), Ajlan Büyükburç kimdir? (radikal.com.tr, 23.07.1999), Ajlan Büyükburç kimdir? (turkcebilgi.com, 7 Eylül 2015).

Ajlan Büyükburç için yapılan aramalar

Ajlan Büyükburç, Ajlan Büyükburç biyografi, Ajlan Büyükburç hayatı, Ajlan Büyükburç özgeçmişi, Ajlan Büyükburç hakkında, Ajlan Büyükburç doğum yeri, Ajlan Büyükburç fotoğraf, Ajlan Büyükburç video, Ajlan Büyükburç resim, Ajlan Büyükburç kimdir?, Ajlan Büyükburç kaç yaşında?, Ajlan Büyükburç kaç yaşında öldü? Ajlan Büyükburç nereli, Ajlan Büyükburç memleketi Ajlan Büyükburç ne zaman ve neden öldü? Ajlan Büyükburç Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ajlan Büyükburç
Google'de ara: Ajlan Büyükburç