Akil Öztuna

Ölüm Nedeni: deveden dustu
Öleli tam: 47 yıl, 6 ay, 28 gün olmuş.
Öldügünde: 71 yaşındaydı.

Akil Öztuna (10 Ocak 1905, Ankara – 18 Kasım 1976, İstanbul), Türk asker ve oyuncudur.
10 Ocak 1905’te, Ankara’da doğdu. Bugünkü ise derecesine denk olan idadiyi bitirdi. Mezuniyetten sonra uzun yıllar boyu Jandarma Sivil İstihbarat’ta çalıştı. Ordu evinde tanıştığı Jale Hanım’la evlendi ve bu evliliğinden Aytaç, Gültaç, Nurtaç ve Ertaç adlarında dört çocuğu oldu.

Emekli olduktan sonra, babasının da ilgi duyduğu tiyatro ve sinemayla alakadar olmaya başladı. Çeviriler yaptı. İlk kez 1974 yapımı “Dövüşe Dövüşe Öldüler” filmiyle sinemaya adım attı. Arzu Film ekibinden gelen teklifi kabul ederek Hababam Sınıfı serisinde, gözleri pek iyi görmeyen felsefe öğretmenini canlandırdı.

1976 yapımı Tosun Paşa filminin Kemerburgazdaki çekimleri sırasında deve üstündeyken rahatsızlanarak yere düştü. Kaldırıldığı hastanede iç kanama geçirerek, 18 Kasım 1976’da öldü.

Tosun Paşa ve Hababam Sınıfı filmleri, Öztunanın rahatsızlandığı bu dönemde aynı anda çekilmekteydi. Öztuna’nın ölümü nedeniyle senaryo değiştirildi ve Tosun Paşa filminde canlandırdığı Tellioğlu Akil karakteri, filminin geri kalan bölümünde ortadan aniden kayboldu.

Ölümü
1976 yapımı Tosun Paşa filminin İstanbul Kemerburgaz’daki çekimleri sırasında deveden düşerek iç kanama geçirdi. 18 Kasım 1976’da kaldırıldığı hastanede 71 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi 19 Kasım 1976’da Sinan Paşa Camii’nde düzenlenen törenin ardından Feriköy Mezarlığı’na defnedildi.

Öztuna üç yıllık sinema hayatı boyunca salt yedi filmde rol aldı. Tüm rollerinde kendi adını kullandı:

Dövüşe Dövüşe Öldüler (1974)

Hababam Sınıfı (1975)

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)

Sarı Necmiye/İt Adası (1975)

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976)

Tosun Paşa (1976)

Hababam Sınıfı Tatilde (1977)

Akil Öztuna için yapılan aramalar

Akil Öztuna, Akil Öztuna biyografi, Akil Öztuna hayatı, Akil Öztuna özgeçmişi, Akil Öztuna hakkında, Akil Öztuna doğum yeri, Akil Öztuna fotoğraf, Akil Öztuna video, Akil Öztuna resim, Akil Öztuna kimdir?, Akil Öztuna kaç yaşında?, Akil Öztuna kaç yaşında öldü? Akil Öztuna nereli, Akil Öztuna memleketi Akil Öztuna ne zaman ve neden öldü? Akil Öztuna Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Akil Öztuna
Google'de ara: Akil Öztuna