Akrep Nalan

Ölüm Nedeni: solunum yetmezliği
Öleli tam: 0 yıl, 7 ay, 1 gün olmuş.
Öldügünde: 67 yaşındaydı.

Füsun Nalan Açın ya da halk arasında bilinen sahne adıyla Akrep Nalân, (26 Nisan 1954, Ankara – 4 Mart 2022, Muğla), Türk pop müziği şarkıcısı ve oyuncu.
Füsun Nalan Açın, 26 Nisan 1954 tarihinde Vasfi ve Hasibe Açın’ın tek çocuğu olarak Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde doğdu. Ankara’da Bahçelievler Alparslan İlkokulu’nda, ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesi’nde tamamladı. 1972-1980 yılları arasında Şaban Karamancı Demir Çekme Fabrikası ve Ahmet Karamancı Oksijen Fabrikası ve İnterfarma A.Ş.’de muhasebeci olarak çalıştı. Bu yıllarda Ankara Sanatevi’nde tiyatro çalışmaları yaptı. Hamdi Ortadirek başlıklı müzikli orta oyununda Erol Demiröz, Savaş Yurttaş, Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaştı. Bu dönemde bir gece kulübünde barmen olarak çalışmaya başladı.

Akrep lakabını 1978 yılında aldı. Lakabın kendisine ne şekilde yakıştırıldığını ise şu şekilde anlattı:

“1978 yılında hayatımda ilk defa at yarışı oynadım ve 6’lıyı tutturdum. 38.700 lira para kazandım. Atın birinin adı Akrep’ti. O sıralarda gazetelerin manşetlerinde ‘Akrep Nalan’ lakaplı bir hanım vardı. Sanırım çevremdekiler ondan esinlenerek bana ‘Akrep’ diye hitap etmeye başladılar. Sonra da bu lakap üzerime yapıştı kaldı”[1]

Füsun Nalan Açın, meslek hayatının bundan sonrasında Akrep Nalân lakabını sahne adı olarak kullanmaya devam etti.[2][1] İlk profesyonel sahne çalışmasını 1980 yılında Hakkı Çağdaş’ın desteği ile Goldfinger gece kulübünde gerçekleştirdi. Daha sonra Bodrum Efe Bar, Pirinç Otel, Ünlü Otel, Paradise gibi mekânlarda dinleyici kitlesini artırdı. Ardından İstanbul’da Kulüp 12, Paella, Memos, Küfe gibi gece kulübü ve gazinolarda sahne aldı.

1991 yılında Vedat Sakman ve Halis Bütünley’in desteğiyle çıkardığı ilk albümü Dağ Çiçeği ile meşhur oldu. Daha sonra Selim Atakan’ın desteği ile 1994 yılında ikinci ve son albümü Zil Zurna Sevdalar albümü yayımlandı. İlk iki albümde yer alan Fânî Dünya, Halikarnas, Karlar Düşer, Sarhoş, Kolay Mı, Güneşlerime Kar Yağdı, Sende Kalsın gibi parçaları ile ses getirdi. 1992 yılında Salvatore Adamo, Ajda Pekkan, Sezen Cumhur Önal ve Barış Manço ile aynı sahnede beraber bir konser vermiştir.

Şarkıcılığının yanı sıra oyunculuk da yapan Akrep Nalan; Zirvedekiler (1994), Baskül Ailesi (1997), Hayat Bilgisi (2003-2005), Peki Olur Şekerim (2003) ve Aşk Mahkumu (2004) gibi çeşitli dizi ve filmlerde yer aldı.[3] Özellikle Hayat Bilgisi dizisinde canlandırdığı beden eğitimi öğretmeni Fidan Hoca rolüyle geniş kitlelere ulaşmıştır.

Füsun Nalan Açın, Bodrum’da uzun süredir yaşadığı evinde 4 Mart 2022 sabahı solunum yetmezliği nedeniyle 67 yaşında hayatını kaybetti.[4] Cenazesi 5 Mart’ta Torba Mezarlığına defnedildi.[5] Vefatından vasiyetinde tüm mirasını Nesin Vakfı’na bağışladığı ortaya çıktı.

——————-
Akrep Nalan’ın Ölümü Hissederek Yazdığı Son Paylaşımı

“GELİYOR GELMEKTE OLAN”

Akrep Nalan lakaplı Füsun Nalan Açın paylaşımı şöyle:

“Yine delik deşik kollar. Yine bulunamayan damar yolları. Yine yarım yamalak alınan nefesler. Ciğerler su toplamış buzlanma da varmış. Gözlerde sarı nokta. Kulaklarda işitme kaybı. Bağırsaklar kilitlenmiş sıkıntı var. Dayanılmaz kas ağrıları. Ayak bileklerim ayak parmaklarıma kan göndermiyor. Neticede sevgili dostlarım; geliyor gelmekte olan…

Akrep Nalan için yapılan aramalar

Akrep Nalan, Akrep Nalan biyografi, Akrep Nalan hayatı, Akrep Nalan özgeçmişi, Akrep Nalan hakkında, Akrep Nalan doğum yeri, Akrep Nalan fotoğraf, Akrep Nalan video, Akrep Nalan resim, Akrep Nalan kimdir?, Akrep Nalan kaç yaşında?, Akrep Nalan kaç yaşında öldü? Akrep Nalan nereli, Akrep Nalan memleketi Akrep Nalan ne zaman ve neden öldü? Akrep Nalan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Akrep Nalan
Google'de ara: Akrep Nalan