Ali Sururi

Ölüm Nedeni: böbrek yetmezliği
Öleli tam: 25 yıl, 8 ay, 28 gün olmuş.
Öldügünde: 85 yaşındaydı.

Ali Alim Sururi (18 Ocak 1913 – 11 Mart 1998), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.
1913 yılında İstanbul’da dünyaya gelen oyuncu, birçok tiyatrocu yetiştirmiş Sururi ailesinin bir ferdidir. Gülriz Sururi’nin amcasıdır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümünden mezun oldu. Sanat yaşamına 1935’te Dârülbedâyi’de sahnelenen Yarasa opereti ile başladı.

Sesi güzel olduğu için İstanbul Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü’ne girdi ve mezun oldu. Dar-ül Bedayi’de 1935’te sahnelenen Yarasa operetiyle sanat yaşamına başladı.

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin amcası olan Ali Sururi, eşi ve kardeşiyle kurduğu İstanbul Tiyatrosu’nda unutulmaz roller oynadı.

Ali Sururi, sanat yaşamını 1983-84 sezonunda yeğeni Gülriz Sururi’yle oynadığı Edith Piaf’ın yaşamını anlatan “Kaldırım Serçesi” adlı oyunla noktalamıştı.

İki çocuk, iki torun sahibi olan sanatçı aynı zamanda kendisi gibi sanatçı olan Alev Sururi’nin eşidir.

Uzun yıllar İstanbul Tiyatrosu’nda görev aldı, kendisi gibi oyuncu olan eşi Alev Sururi ile burada tanıştı. Tiyatro kapandıktan sonra eşi ile birlikte Bodrum, Torba’ya yerleşti. 1984’te Kaldırım Serçesi oyunuyla sahne yaşamını noktaladı.

1998’de İzmir’de böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitiren Ali Sururi’nin mezarı Torba’dadır.

Ali Sururi için yapılan aramalar

Ali Sururi, Ali Sururi biyografi, Ali Sururi hayatı, Ali Sururi özgeçmişi, Ali Sururi hakkında, Ali Sururi doğum yeri, Ali Sururi fotoğraf, Ali Sururi video, Ali Sururi resim, Ali Sururi kimdir?, Ali Sururi kaç yaşında?, Ali Sururi kaç yaşında öldü? Ali Sururi nereli, Ali Sururi memleketi Ali Sururi ne zaman ve neden öldü? Ali Sururi Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ali Sururi
Google'de ara: Ali Sururi