Ali Taygun

Ölüm Nedeni: akciğer kanseri
Öleli tam: 14 yıl, 2 ay, 7 gün olmuş.
Öldügünde: 66 yaşındaydı.

Ali Taygun (1 Ocak 1943 – 16 Aralık 2009, İstanbul), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen ve insan hakları savunucusu.

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Taygun, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Alınan bilgiye göre, bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Taygun, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Ali Taygun, 1943 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Robert Koleji ile aynı okulun yüksek bölümünde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Ayrıca ABD Yale Üniversitesi’nde tiyatro dalında okudu. Kent Oyuncuları, Şehir Tiyatroları, Ankara Birlik Sahnesi ve Devlet Opera Sahnesi’nde çalıştı. Barış Davası’nda bir süre tu­tuklu kaldı. Gazete ve dergilerde estetik ve felsefe üzerini yazılar yazdı. Ali Taygun, Yeditepe Üniversitesi’nde ders verdi. 16 Aralık 2009 tarihinde İstanbul’da klap krizi geçirerek hayatını kaybetti. Mezarı Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedildi. Tiyatro oyuncusu Meral Taygun ile evliliğinden Ceren adlı kızı, opera sanatçısı Yekta Kara ile evliliğinden Haydar Can adlı oğlu vardır.

Yönettiği oyunlar: Vişne Bahçesi, Leyla ile Mecnun, Godo’yu Beklerken, Sezuan’ın İyi İnsanı, Macbeth, Meraki, Hasır Şapka, Ağrı Dağı Efsanesi, Mösyö Buterfly, Theope, Canlı Maymun Lokantası, Müfettiş, Üç Kız Kardeş, Özgürlüğüne Kavuşturulan Don Kişot.

Yönettiği filmler: Artist Palas (1994), Şans Blokları (1993).

Yapımcı olduğu film: Çakalların İzinde (1993).

Oyuncu[olduğu filmler: Dinle Neyden (2008), Esir Kalpler (2006), Yolculuk (2005), Sen Ne Dilersen (2005), Perçem (2004), Kolay Para (2002), Baykuşların Saltanatı (2000), Üzgünüm Leyla – 2000), Cumhuriyet (1998), Kurtuluş (1994), Şekerpare (1983), Şeytan (1974), Unutulan Kadın (1971), Battal Gazi Destanı (1971).

Taygun’un cenazesi, 21 Aralık pazartesi günü Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesinde -düzenlenecek törenin ardından Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.https://unutmayacagiz.com/Ali Taygun, 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Koleji bitirdikten sonra aynı okulun yüksek bölümünü (İngiliz Dil ve Edebiyatı) tamamlayan sanatçı, 1969 yılında ABD’de Yale Üniversitesinden tiyatro yönetmenliği dalında “Master of Fine Arts” derecesiyle mezun oldu. Eğitiminin ardından bir süre Kent Oyuncuları kadrosunda çalışan Taygun, 1974′te Şehir Tiyatrolarına girdi. Taygun, Ankara Birlik Sahnesi, Ankara Çağdaş Sahne, Ankara Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Operasında oyunlar sahneledi.https://unutmayacagiz.com/12 Eylül döneminde “Barış Davası” nedeniyle gözaltına alınan ve tutuklanan sanatçı, 1989 yılında hakkındaki tüm davalardan beraat etti. Aynı yıl Helsinki Watch adlı kuruluş tarafından onurlandırılan dünyanın önde gelen 10 insan hakları gözlemcisi arasında yer alan Taygun, Danimarka’daki PL Vakfının ödülünü Amnesty International ile paylaştı.Yargılandığı suçlardan aklanmasının ardından Şehir Tiyatrolarına dönen ve 1993′ten bu yana TV yapımcılığı da yapan Taygun, başta Shakespeare olmak üzere İngilizce’den birçok oyun çevirdi, uyarlamalar yaptı ve “Masal Bahçesi” adlı bir oyun yazdı. Sanatçının 1977′den bu yana birçok gazete ve dergide tiyatro, seyirlik sanatlar, estetik, felsefe ve siyaset konularında yazı ve makaleleri yayınlandı. 1996 yılında Habitat açılışı için çok ses getiren “Lirik Tarih Gösterisi”’ni tasarlayıp gerçekleştiren Taygun, birçok sinema ve dizi filmde, tiyatro oyununda rol aldı.Taygun, son olarak, İstanbul Şehir Tiyatrolarında yönetmen kadrosunda görevli ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde tiyatro dersleri vermekteydi.*https://www.memlekethaber.com————————–https://tr.wikipedia.org/wiki/Ali_Taygunhttps://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/13223440.asp

Ali Taygun için yapılan aramalar

Ali Taygun, Ali Taygun biyografi, Ali Taygun hayatı, Ali Taygun özgeçmişi, Ali Taygun hakkında, Ali Taygun doğum yeri, Ali Taygun fotoğraf, Ali Taygun video, Ali Taygun resim, Ali Taygun kimdir?, Ali Taygun kaç yaşında?, Ali Taygun kaç yaşında öldü? Ali Taygun nereli, Ali Taygun memleketi Ali Taygun ne zaman ve neden öldü? Ali Taygun Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ali Taygun
Google'de ara: Ali Taygun