Aliye Akkılıç

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 6 yıl, 4 ay, 16 gün olmuş.
Öldügünde: 85 yaşındaydı.

1954 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açtığı sınavı kazanarak sanat hayatına adım atan Aliye Akkılıç, 1981’de TRT’den emekli olmuştu.

Türk Halk Müziği sanatçısı (D. 1933, Samsun – Ö. 1 Şubat 2018, İzmir). Aslen Erzurumlu bir ailedendir. Babası Şükrü Bey, anası Meliha Hanım’dır. İkisini de küçük yaşlarında kaybettiğinden, ortaokuldan sonra liseye devam edemedi.

Sanat hayatına 1947 yılında Ankara Halkevi’nde başladı. 1954 yılında TRT Ankara Radyosu sınavını kazandı ve radyonun kadrolu sanatçısı oldu. 1981 yılında emekli olana kadar sesini radyolardan bütün Türkiye’ye duyuran Aliye Akkılıç, enstrüman olarak orta derecede bağlama çalardı.

2008’de biri TRT Arşiv Serisi’nden diğeri Odeon Müzik’ten olmak üzere iki albümü çıktı. Özellikle okuduğu uzun havalarla tanındı. 1981’de TRT’den emekli oldu. İki defa evlenip ayrılan Aliye Akkılıç’ın Yalçın ve Leyla isimli iki çocuğu ve iki torunu vardır.

Aliye Akkılıç, 85 yaşında iken 1 Şubat 2018 günü sabaha karşı İzmir’de hayatını kaybetti. Akkılıç’ın cenazesi, Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi.

“Yurttan Sesler”in üyesi ve Muzaffer Sarısözen’in yaşayan son öğrencilerinden olan, Türk Halk Müziğinin ekol olmuş sanatçılarından Aliye Akkılıç, bir neslin türküleri sevmesinde güzel sesinin ve yorumunun katkısı olmuştu.

KAYNAKÇA: Aliye Akkılıç hayatını kaybetti (milliyet.com.tr, 01.02.2018), Aliye Akkılıç (turkusozu.com, 01.02.2018), Aliye Akkılıç kimdir (turkudostlari.net, 01.02.2018)., Aliye Akkılıç kimdir (bolgegundem.com, 01.02.2018).

Aliye Akkılıç için yapılan aramalar

Aliye Akkılıç, Aliye Akkılıç biyografi, Aliye Akkılıç hayatı, Aliye Akkılıç özgeçmişi, Aliye Akkılıç hakkında, Aliye Akkılıç doğum yeri, Aliye Akkılıç fotoğraf, Aliye Akkılıç video, Aliye Akkılıç resim, Aliye Akkılıç kimdir?, Aliye Akkılıç kaç yaşında?, Aliye Akkılıç kaç yaşında öldü? Aliye Akkılıç nereli, Aliye Akkılıç memleketi Aliye Akkılıç ne zaman ve neden öldü? Aliye Akkılıç Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Aliye Akkılıç
Google'de ara: Aliye Akkılıç