Hıncal Uluç

Ölüm Nedeni: organ yetmezligi
Öleli tam: 1 yıl, 3 ay, 12 gün olmuş.
Öldügünde: 83 yaşındaydı.

Hıncal Uluç (1 Kasım 1939, Kilis – 20 Kasım 2022, İstanbul) Türk gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusuydu. Sabah gazetesinde köşe yazıları yazdı ve A Spor’da yayımlanan Hıncal Uluç ile Baş Başa programında spor yorumculuğu yaptı.

Subay olan babası Fuat Uluç’un, II. Dünya Savaşı sırasında Alman tanklarının manevra yaptığı Bulgar sınırında görevli olması nedeniyle, üç yaşına kadar anneanne ve teyzesi tarafından büyütülmüştür. Sonra, babası Çaldıran’a tayin olduğunda aile tekrar birleşmiştir. Ardından tayinler nedeniyle ilkokula Bandırma’da başlamış, sonra 1950 yılında Kilis’te bitirmiştir. 1952 yılında Antakya’da ortaokula başlamış, geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesi’nde tamamlamıştır.

1980 yılına kadar Ankara’da kalmıştır. Önce İngilizce’yi öğrenme hevesi yüzünden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne yazılmıştır. Bir sömestr sonunda tekrar Ankara’ya dönmüştür. Bir sene sonra da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanmıştır.Bu arada Demokrat Parti’den ayrılmış bir grubun kurduğu Hürriyet Partisi, Yenigün adıyla bir yayın organı kurmuş, başına da Cihat Baban’ı getirmiştir. Mehmet Ali Kışlalı desteği ile 17 yaşında, sıkıyönetim gereği altı sayfa çıkan gazetenin spor sayfasını hazırlamaya başlamıştır.

Böylece gazeteciliğe adım atmıştır. Oktay Kurtböke, Güneş Tecelli, Başkurt Okaygün, Kurthan Fişek, Güngör Sayarı, Ercan Tan gibi isimlerle beraber çalışır. 1964 yılında Kutlu Aktaş, Burhan Özfatura gibi arkadaşlarıyla beraber mezun olmuştur. Bir yıl sonra da Mamak Muhabere Okulu’nda iki yıl askerlik yapmıştır.Askerden döndüğü 1967 yılında, Mehmet Ali Kışlalı başta olmak üzere eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı’da çalışmaya başlamıştır. Oktay Kurtböke de Cumhuriyet gazetesinin yayın yönetmeni olduğu için Uluç Yankı ile paralel iş yürüterek burada haftada iki gün spor yazıları yazmaya başlamıştır, TRT kurulunca pazartesi günleri yine Cumhuriyet’e tam sayfa TV sayfası yapmıştır.

1980 senesinde Gelişim Yayınları’nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul’a gelmiştir. Ardından Zafer Mutlu’nun daveti ile 1990 senesinde Sabah’ta yazmaya başlamıştır.1994 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu topuğundan vurulmuştur. 2004 yılında Antalya Valisi Alaaddin Yüksel hakkında yazdığı yazı nedeniyle, 2008 yılında 1 ay hapis ve 898 YTL cezaya çarptırılmıştır.Halen Sabah’ta yazarlık ve a Haber’de yayınlanan 90’a programında yorumculuk yapmaktadır.Hıncal Uluç, Defne Joy Foster’ın ölümünden sonra ‘Bu nasıl bir mahalle baskısıdır?..’isimli yazısı üzerine tazminat davası açıldı ve tazminata mahkûm edildi.

Hıncal Uluç kaç yaşında ve neden vefat etti?

Hıncal Uluç, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. Vücudundaki tek böbreği iflas eden duayen ismin, enfeksiyon değerlerinin düştüğü ve ciğerlerinin de toparlandığı gelen haberler arasındaydı. Maalesef kötü haber geldi, 21 Kasım 2022 gecesi Hıncal Uluş 83 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
HINCAL ULUÇ’UN TV PROGRAMLARI

  • Bil Bul
  • Aileler Yarışıyor
  • Yaşamdan Dakikalar
  • Tele Pazar
  • Kırmızı Çizgi
  • 90 Dakika
  • Yalanlar ve Ben
  • Ortaklaşan Bir Sevgi

HINCAL ULUÇ’UN ALBÜMLERİ
Hıncal Uluç, kendi seçtiği şarkılardan oluşan “Hıncal’ın Seçtikleri” 2008’de, “Hıncal’ın Seçtikleri 2” 2009’da yayınlandı. Lale Akat, 1973 yılında Ali Kocatepe’nin kurduğu 1 Numara Plak şirketinden ilk plağını çıkardığında, 45’liğin B yüzünde yer alan Jose Feliciano’nun “Once There Was A Love” adlı şarkısının Türkçe versiyonu “Aşkımızdı O”nun sözlerini yazmıştır. 1985 yılında ise Sezen Aksu ile beraber, Özdemir Erdoğan ve Sezen Aksu düeti olan “Bir Küçük Aşk Masalı” şarkısının söz yazarlığını yaptı.

Albümler
Hıncal Uluç, kendi seçtiği şarkılardan oluşan iki müzik albümü yayınlamıştır. 2008’de “Hıncal’ın Seçtikleri” ve 22 Ocak 2009’da “Hıncal’ın Seçtikleri 2” albümü yayınlanmıştır.

Hıncal Uluç için yapılan aramalar

Hıncal Uluç, Hıncal Uluç biyografi, Hıncal Uluç hayatı, Hıncal Uluç özgeçmişi, Hıncal Uluç hakkında, Hıncal Uluç doğum yeri, Hıncal Uluç fotoğraf, Hıncal Uluç video, Hıncal Uluç resim, Hıncal Uluç kimdir?, Hıncal Uluç kaç yaşında?, Hıncal Uluç kaç yaşında öldü? Hıncal Uluç nereli, Hıncal Uluç memleketi Hıncal Uluç ne zaman ve neden öldü? Hıncal Uluç Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Hıncal Uluç
Google'de ara: Hıncal Uluç