Arkadaş Zekai Özger

Ölüm Nedeni: beyin kanamasi
Öleli tam: 50 yıl, 1 ay, 5 gün olmuş.
Öldügünde: 25 yaşındaydı.

Arkadaş Z. Özger, (8 Ocak 1948, Bursa – 5 Mayıs 1973), Türk şair.

Asıl adı Zekâi Özger’dir. Şiirlerini Arkadaş Z. Özger adıyla yayımladı. Selanik göçmeni işçi bir ailenin çocuğudur. Babasının adı Ali, annesinin adı Fahriye’dir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. TRT’nin Ankara bürolarında çalıştı.

Kent 16, Soyut, Forum, Papirüs, Yordam, Dost, Yansıma dergileri ile Ulus gazetesinin kültür-sanat sayfalarında şiir ve yazıları yayımlandı. 1965 yılında, henüz 17 yaşındayken “Kent 16” dergisini arkadaşı Ömer Zafer Göktürk ile birlikte çıkardı, tek sayı çıkan (Aralık 1965) dergide şairin yayımlanan ilk şiiri de (“Niye Kapalı Kapılarınız – Bulamıyoruz”) yer almaktadır[1].

24 Ocak 1971 tarihinde SBF yurduna yapılan polis baskını ve gözaltı sırasında işkenceye varan dayağa maruz kaldı ve başına ağır darbeler aldı. Aradan yıllar geçtikten sonra 29 Nisan 1973 sabahı Ankara’da, sokakta ağır yaralı bir halde bulundu, kaldırıldığı Numune Hastanesi’nde 5 Mayıs 1973’te öldü. Beyin kanamasından öldüğü belirlendi. Arkadaşları, ölümünü SBF yurdunun basılması sırasında başına aldığı ağır darbelere bağladılar.

Erken ölümü nedeniyle “Ne zaman yayımlarsam yayımlayayım adı ‘Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası’ olacak!” dediği şiir kitabını yayımlama olanağı olmadı. Dergi ve gazetelerde yayınlanan şiirleri ölümünden sonra Tekin Sönmez tarafından “Şiirler” adıyla bir kitapta toplandı (Nadas Yayınları, 1974). İkinci basımı “Sevdadır” adıyla yapılan kitap (Mayıs Yayınları, 1984) daha sonra da bu adla yayımlanmaya devam etti. Kenan Yücel tarafından yayına hazırlanan “Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası” adlı kitapla (Ve Yayınevi, Nisan 2014) şairin şiirleri gerçek adına kavuştu[2].

Şiir yazdığı yıllardaki üniversite ortamının da etkisiyle ölüm ve cinsellik konularını sık sık işledi. Çoğu arkadaşının aksine dönemin sert siyasi şiir geleneğine uymayıp kendi yalnız yolunu oluşturduysa da ölümünden sonra adı akıllarda kalan arkadaşları değil o olmuştur. Tahir Abacı’nın da dediği gibi en çok da Arkadaş’a yakışmıştır bu kimlik.

Arkadaş Zekâi Özger adına, İzmir’de Mayıs Yayınları tarafından 1996’dan bu yana her yıl şiir ödülü verilmektedir.

5 Mayıs 1973’te, Ankara Kızılay’da Meşrutiyet Caddesi’nde yürürken düşer Arkadaş, Numune Hastanesi’ne kaldırılır. Beyin kanaması geçirmiştir, aynı gün kaybeder hayatını. 9 Mayıs’ta Ankara Karşıyaka Mezarlığında toprağa verilir: Ada H: 9, Parsel: 12.

Arkadaş Zekai Özger için yapılan aramalar

Arkadaş Zekai Özger, Arkadaş Zekai Özger biyografi, Arkadaş Zekai Özger hayatı, Arkadaş Zekai Özger özgeçmişi, Arkadaş Zekai Özger hakkında, Arkadaş Zekai Özger doğum yeri, Arkadaş Zekai Özger fotoğraf, Arkadaş Zekai Özger video, Arkadaş Zekai Özger resim, Arkadaş Zekai Özger kimdir?, Arkadaş Zekai Özger kaç yaşında?, Arkadaş Zekai Özger kaç yaşında öldü? Arkadaş Zekai Özger nereli, Arkadaş Zekai Özger memleketi Arkadaş Zekai Özger ne zaman ve neden öldü? Arkadaş Zekai Özger Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Arkadaş Zekai Özger
Google'de ara: Arkadaş Zekai Özger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir