Aslan Şükür

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 1 yıl, 10 ay, 16 gün olmuş.
Öldügünde: 77 yaşındaydı.

Aslan Şükür, özellikle 70’lerde aktif olan Tay Yayınları’nın okurlara sunduğu çizgi romanlar için hazırladığı kapak çizimleriyle tanınmıştı

“Zagor”, “Mister No”, “Mandrake” ve “Kızılmaske” gibi çizgi romanların kapak resimlerini çizen sanatçı Aslan Şükür 77 yaşında hayatını kaybetti.

Şükür, özellikle 70’lerde aktif olan Tay Yayınları’nın okurlara sunduğu çizgi romanlar için hazırladığı kapak çizimleriyle tanınmıştı. Zagor, Mister No, Tom Braks, Atlantis/Martin Mystere, Alaska/Ken Parker, Jeriko, Jil, Judas, Kızılmaske, Mandrake, Teksas, Tommiks ve Flash Gordon gibi birçok klasiğin kapağını resmetmiş olan sanatçı, aynı zamanda Karaoğlan, Yıldırım Kemal ve Yüzbaşı Volkan gibi Türk kahramanlarının çizerliğini de yaptı.

Aslan Şükür, 1945 yılında Samsun’un Bafra ilçesinde doğdu. Çizerlik kariyerin 1960’lı yıllarda Akşam Gazetesi ve Hayat Dergisi’ne karikatürler çizerek başladı.

O dönemler Nebioğlu Yayınevi ile de bağlantılar kuran Şükür daha sonrasında Yücel Köksal sayesinde Tay Yayınları ile tanıştı. Tay Yayınları’nın sahibi Sezen Yalçıner’in de sanatçının o dönemki çizimlerini beğenmesi ile Aslan Şükür, Tom Braks ve Zagor kapaklarıyla yayınevinde işe başladı.

Şükür, 1971 yılında girdiği Tay Yayınları’nda, yayınevi kapanana dek kapak çizimleri hazırladı. Aynı dönem içinde başka yayınevlerine de çalışan ressam, Nil Yayınları, Altın Kitaplar, İnkılap ve Aka ve Öğün gibi birçok yayınevine yüzlerce kapak tasarladı. Ayrıca yurt dışındaki bazı yayınevleri için de kapak çizimleri yaptı.

Aslan Şükür’ün Çizgileriyle Kahramanlar ve Kapaklar adıyla Şükür’ün çizimlerinin yer aldığı bir koleksiyon kitabı çıktı. 2018 yılında ise yönetmenliğini Fatih Yürür ve yapımcılığını Hakan Tunga Kalkan’ın yaptığı Altın Fırçalı Adam adlı bir belgesel de bulunuyor. (Kısa Dalga)

Aslan Şükür için yapılan aramalar

Aslan Şükür, Aslan Şükür biyografi, Aslan Şükür hayatı, Aslan Şükür özgeçmişi, Aslan Şükür hakkında, Aslan Şükür doğum yeri, Aslan Şükür fotoğraf, Aslan Şükür video, Aslan Şükür resim, Aslan Şükür kimdir?, Aslan Şükür kaç yaşında?, Aslan Şükür kaç yaşında öldü? Aslan Şükür nereli, Aslan Şükür memleketi Aslan Şükür ne zaman ve neden öldü? Aslan Şükür Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Aslan Şükür
Google'de ara: Aslan Şükür