Aysel Gürel - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi?
Aysel Gürel nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Aysel Gürel

Doğum Tarihi: 07.02.1929
Ölüm Tarihi: 17.02.2008
Öldügünde 79 yaşındaydı.
Öleli tam: 12 yıl, 0 ay, 8 gün olmuş.

Doğum Yeri: Denizli

Gönül Aysel Gürel (7 Şubat 1929; Sarayköy - 17 Şubat 2008, İstanbul), Türk söz yazarı ve oyuncu.

Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar ın annesi olan söz yazarı Aysel Gürel, Erenköy Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü mezunu olup, şarkı sözü yazarlığının yanı sıra edebiyat öğretmeni, tiyatro oyuncusu ve şairdi. Yakın çevresinde "Deli Aysel" olarak bilinirdi.[1] Türk pop müziğinde hit olmuş şarkıların bestecisi olarak bilinen Aysel Gürelin ölümünden sonra evinde yirmi binin üzerinde şarkı sözü bıraktığı bilinmektedir. Bu sözlerden biri ise ölümünün ardından Aysel Gürelin evini kiralayan kiracı sayesinde Tarkana iletilip albümde çıkış şarkısı olan "Sevdanın Son Vuruşu" isimli şiirdir. Günümüzde hala şarkı sözleri çeşitli sanatçılar tarafından bestelenen Aysel Gürelin yazdığı şarkılar Türk Popunu uzun süre besleyecek kadar büyük bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Ölümünden sonra Burcu Güneş, Yonca Lodi, Tarkan gibi sanatçılar Aysel Gürelin yazdığı sözleri bestelemişlerdir.
Yine Türk Popuna bıraktığı en önemli eserleri 2013 yılında, ölümünden sonra Ayselin isimli saygı albümünde daha önce şarkılarını seslendiren sanatçılar tarafından söylenmiştir.

Etiketler: soz yazari | E

Kategori: Müzik, Denizli

Rastgele Profil: Cüneyt Türel, İlhan Kantarcı, Ali Fuat Başgil, Aliye Rona, Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Abdullah Baştürk, Samim Kocagöz, Mahmut Celal Bayar,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!