Behiye Aksoy

Ölüm Nedeni: alzheimer
Öleli tam: 9 yıl, 0 ay, 17 gün olmuş.
Öldügünde: 85 yaşındaydı.

Behiye Aksoy (Behiye Tetiker; 19 Eylül 1929 – 31 Mayıs 2015), Türk sanat müziği sanatçısı.

Behiye Aksoy, 19 Eylül 1929 yılında İstanbul’da doğdu. Annesi ve halasının müziğe aşina olmaları, piyano ve ud çalmalarından ve Müzeyyen Senar ve Münir Nurettin Selçuk’un o devirlerdeki siyah-beyaz filmlerde söylediği film şarkılarından feyiz alıp müziğe olan sevdası kendisiyle birlikte büyüyerek ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Radyosu imtihanına girdi. 200 kişi arasından seçilip 1948 yılında stajyer olarak girdiği radyoda repetitör muavinliğine kadar yükseldi.

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren’le yarışan tek kadın rakiptir.[kaynak belirtilmeli] Platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendisinden sonra yetişen şarkıcılara öncülük etti. Karekteristik hareketleri, sahnedeki büyük dehası daima ayakta alkışlandı. Plakları öyle çok ilgi gördü ki sanatçıya başarılarından ötürü altın plak değil platin taç armağan edilirdi. Müziği bıraktığı 80’li yıllara kadar daima sevilen ve gözde sanatçılardan olmayı başardı.

Halil Aksoy ile olan evliliğinden Ahmet Kazım isminde bir oğlu vardır. Sanatçı ayrıca Berker İnanoğlu ve Fahrettin Aslan’la evlenip ayrılmıştır. 1967 yılında Kederli Günlerim, 1973 yılında Falcı isimli Türk filmlerinde baş rolde oynamıştır. 2001 yılında alzheimer hastalığına yakalanan sanatçı, 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak huzurevinde yaşamayı tercih etmiştir. Aralık 2014’te yoğun bakıma alınmıştır.[1] 31 Mayıs 2015’te ölmüştür.[2][3] 3 Haziran’da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.[4

Behiye Aksoy için yapılan aramalar

Behiye Aksoy, Behiye Aksoy biyografi, Behiye Aksoy hayatı, Behiye Aksoy özgeçmişi, Behiye Aksoy hakkında, Behiye Aksoy doğum yeri, Behiye Aksoy fotoğraf, Behiye Aksoy video, Behiye Aksoy resim, Behiye Aksoy kimdir?, Behiye Aksoy kaç yaşında?, Behiye Aksoy kaç yaşında öldü? Behiye Aksoy nereli, Behiye Aksoy memleketi Behiye Aksoy ne zaman ve neden öldü? Behiye Aksoy Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Behiye Aksoy
Google'de ara: Behiye Aksoy