Celil Oker

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 3 yıl, 10 ay, 27 gün olmuş.
Öldügünde: 66 yaşındaydı.

Celil Oker ((d. 14 Eylül 1952, Kayseri – ö. 6 Mayıs 2019, İstanbul)), Türk polisiye roman yazarı.
1952 yılında Kayseri’de doğan yazar, ortaokulu Talas Amerikan Ortaokulu’nda tamamladı. Ardından Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı bölümüne devam eden Oker, 1979’da mezun olduktan sonra çevirmenlik, gazetecilik ve ansiklopedi yazarlığı yaptı. Bu işlerin ardından 1983’te reklam yazarlığına başladı. Markom ve Merkez Ajans isimli şirketlerde çalıştı. Uzun süre reklamcılıkla ilgilendikten sonra 1998 yılında Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1999 yılının Nisan ayında ilk romanı Çıplak Ceset yayımlandı. Aynı yıl ekim ayında da Kramponlu Ceset çıktı. Oğlak Yayınları tarafından basılan bu eseri ile Kaktüs Kahvesi Polisiye Roman Birinciliği’ni kazandı. Her iki romanın kahramanı olan eski pilot, yeni dedektif Remzi Ünal’ın maceralarını anlattığı beş roman daha yazdı. Oker’in son Remzi Ünal macerası, 2010 yılında Turkuvaz Kitap tarafından basılan Yenik ve Yalnız’dır. Oker ayrıca, 2004 yılında Murathan Mungan, Pınar Kür, Faruk Ulay ve Elif Şafak ile birlikte Beşpeşe isimli bir roman yazdı. Beşpeşe yazarların birbirlerinin ardından, birinin bıraktığı yerden diğerinin devam ederek oluşturdukları bir romandır. Oker, vefatına kadar Bilgi Üniversitesi’nde “yaratıcı yazarlık teknikleri” başlıklı dersi vermeye devam etti. Sevtap Oker’le evli olan yazarın Ali ve Can isimli iki oğlu vardır.

5 Mayıs 2019’da İstanbul’da vefat eden Öker’in cenazesi Kayseri mezarlığında Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Polisiye yazarı Celil Oker, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.
Oker’in eğitim verdiği Bilgi Üniversitesi, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Acımızın tarifi yok. Bölüm hocamız, yazar, reklamcı, hepimizin ağabeyi, hocası, babası, yol göstericisi, dert dinleyicisi, hikaye anlatıcısı Celil Oker’i kaybettik. Son yolculuğuna yarın ikindi namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı’ndan uğurlanacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Polisiye roman yazarı Ahmet Ümit de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Oker’in vefatından dolayı çok üzgün olduğunu belirterek, “Çok erken bir ölüm ne yazık ki. Celil, ülkemiz polisiye yazarları arasında duayenlerden biriydi. Bu konuda çok güzel eserler verdi. Romanlar yazdı. Polisiye edebiyatımızın öncülerinden biridir. Artık eserlerinde yaşayacak. Eserlerinde yazdığı duygu ve düşünceleriyle hayallerde yaşayacak. Edebiyat dünyasının başı sağ olsun.” dedi.

Romanları
Çıplak Ceset, Nisan 1999
Kramponlu Ceset, Ekim 1999
Bin Lotluk Ceset, Temmuz 2000
Rol Çalan Ceset, Temmuz 2001
Son Ceset, Ocak 2004
Bir Şapka Bir Tabanca, Ekim 2005
Yenik ve Yalnız, Ağustos 2010
Ateş Etme İstanbul, Ağustos 2013
Sen Ölürsün Ben Yaşarım, Kasım 2015
Diğer
Beşpeşe: Murathan Mungan, Pınar Kür, Faruk Ulay ve Elif Şafak ile birlikte. (Haziran 2004)
Yazarların İstanbul’u: On iki yazarın İstanbul’un farklı semtlerini anlattığı Barbaros Altuğ’un derlediği bu eserde Oker Kapalıçarşı’yı yazdı. (Mayıs, 2009).
Beyaz Eldiven Sarı Zarf, Hikâyeler, 2011
Genç yazarlar için hikâye anlatıcılığı kılavuzu, 2017

Celil Oker için yapılan aramalar

Celil Oker, Celil Oker biyografi, Celil Oker hayatı, Celil Oker özgeçmişi, Celil Oker hakkında, Celil Oker doğum yeri, Celil Oker fotoğraf, Celil Oker video, Celil Oker resim, Celil Oker kimdir?, Celil Oker kaç yaşında?, Celil Oker kaç yaşında öldü? Celil Oker nereli, Celil Oker memleketi Celil Oker ne zaman ve neden öldü? Celil Oker Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Celil Oker
Google'de ara: Celil Oker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir