Cenk Koray

Ölüm Nedeni: kalp krizi
Öleli tam: 23 yıl, 10 ay, 25 gün olmuş.
Öldügünde: 55 yaşındaydı.

Cenk Koray (d. 1 Ağustos 1944, Adana[1] – ö. 23 Temmuz 2000, İstanbul), Türk TV sunucusu, oyuncu ve gazete yazarı.

Cenk Koray, 01 Ağustos 1944 tarihinde dünyaya geldi. Hukuk eğitimi aldı. Avukatlık yaptı. Ancak TV şovlarına çıkması nedeniyle, Ankara Barosu “sanatçılığın ve sunuculuğun avukatlıkla bağdaşmadığı” iddiasıyla Cenk Koray’ı ihraç etti. Cenk Koray itiraz ederek, tekrar Ankara Barosu’na alındı. Ancak bir süre sonra bu kez, barodan istifa etti ve avukatlığı tamamen bıraktı.

Uzun süre tenis hakemliği yaptı. Yönettiği maçlarda yaptığı şovlarla dikkati çekti ve TRT’den teklif aldı. İlk programı Halit Kıvanç’ın sunduğu yarışma programı “Bildiklerimiz, Gördüklerimiz, Duyduklarımız” oldu. Kıvanç, programın olduğu gece önemli bir maçı sunmak üzere yurtdışına çıkınca, programı onun yerine Cenk Koray sundu ve bu şekilde sunuculuk yaşamı başladı.

1973 – 1976 senelerinde Son Havadis adlı gazetede çalıştı. Bir ara reklamcılık da denedi ancak 1974 yılında yeniden sunuculuğa başlad Uzun süre Pazar eğlence programları başta olmak üzere şovmenlik yaptı. Özellikle bu programlar içinde sunduğu ufak yarışmalarla anıldı. Bu yarışmalar içinde en popülerlerinden biri “Tele Kutu” oldu. 1989 yılında kalp krizi geçirene dek, sunculuğu devam ettirdi.

Daha sonra Akşam Gazetesi’nde yazar olarak görev aldı. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Cenk Koray, iki sene Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün basın sözcülüğünü yaptı.

1996 yılında yazdığı “Kur’an – İslamiyet, Atatürk ve 19 Mucizesi” adlı kitabı ülke çapında tartışmalara sebep oldu. Ölmeden bir kaç sene önce 31 Ağustos 1996’da 19 yaşındaki oğlu Nihat’ın kendi kollarında ölmesi ile büyük bir acı yaşadı. Cenk Koray, 23 Temmuz 2000 günü evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 

Gazeteci ve sunucu Cenk Koray, İstanbul’daki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etti. Alınan bilgiye göre, Suadiye’de oturan ve sabah 06. 00 sıralarında rahatsızlandığı öğrenilen Koray, acil olarak ambulansla evinden alınarak Kadıköy’deki Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’ne kaldırıldı. Koray, daha önce de kalp krizi geçirmiş ve hastanede 15 gün tedavi görmüştü.

Filmleri
1987 Aile Pansiyonu
2000 Abuzer Kadayıf

Kitapları
1995 Rutubet
1996 Kur’an – İslamiyet, Atatürk ve 19 Mucizesi
1997 Atatürk ve Din

Cenk Koray için yapılan aramalar

Cenk Koray, Cenk Koray biyografi, Cenk Koray hayatı, Cenk Koray özgeçmişi, Cenk Koray hakkında, Cenk Koray doğum yeri, Cenk Koray fotoğraf, Cenk Koray video, Cenk Koray resim, Cenk Koray kimdir?, Cenk Koray kaç yaşında?, Cenk Koray kaç yaşında öldü? Cenk Koray nereli, Cenk Koray memleketi Cenk Koray ne zaman ve neden öldü? Cenk Koray Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Cenk Koray
Google'de ara: Cenk Koray