Çetin Emeç

Ölüm Nedeni: Suikast
Öleli tam: 33 yıl, 11 ay, 21 gün olmuş.
Öldügünde: 55 yaşındaydı.

Çetin Emeç (d. 1935, İstanbul – ö. 7 Mart 1990, İstanbul), Türk gazeteci.
Annesi Rabia Emeç, babası ise gazeteci, Demokrat Parti’nin kurucularından milletvekili Selim Ragıp Emeç’tir ve Zeynep, Leyla ve Aydın isimli üç kardeşi vardır. Bilge Emeç ile evlenmiş, Mehveş ve Mehmet isimli iki çocuğu olmuştur. Kızı Mehveş Emeç, Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısıdır.

Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Gazeteciliğe 1952’de babası Selim Ragıp Emeç’in Son Posta gazetesinde başladı. Babası Demokrat Parti’den milletvekili seçilip 27 Mayıs Darbesi’nden sonra tutuklanınca gazetenin başına geçti.[1]

Hayat ve Ses dergilerinde yazı işleri müdürlüğü yaptıktan sonra 1972 yılında Hürriyet Grubu’na geçti. Hürgün Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini yaptığı sırada, Hürriyet Gazetesi’nin de genel yayın müdürlüğü görevini üstlenen Emeç, 1984-1985 yıllarında da genel yayın yönetmeni olarak Milliyet’e geçti. 1986’da genel koordinatör olarak Hürriyet gazetesine döndü.

38 yıllık gazeteci olan Emeç, Gazeteciler Cemiyeti, Uluslararası Basın Enstitüsü ve Uluslararası Gazetecilik Basın Enstitüleri Federasyonu üyesiydi.

7 Mart 1990’da işine gitmek üzere İstanbul Suadiye’deki evinden çıktığı sırada şoförü Sinan Ercan’la birlikte öldürüldü. Kabri, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır.

Çetin Emeç için yapılan aramalar

Çetin Emeç, Çetin Emeç biyografi, Çetin Emeç hayatı, Çetin Emeç özgeçmişi, Çetin Emeç hakkında, Çetin Emeç doğum yeri, Çetin Emeç fotoğraf, Çetin Emeç video, Çetin Emeç resim, Çetin Emeç kimdir?, Çetin Emeç kaç yaşında?, Çetin Emeç kaç yaşında öldü? Çetin Emeç nereli, Çetin Emeç memleketi Çetin Emeç ne zaman ve neden öldü? Çetin Emeç Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Çetin Emeç
Google'de ara: Çetin Emeç